banner864

Türkiye savaşa mı giriyor? 01 Mart 2015, 17:14

Türkiye Şah Fırat operasyonunun gerekçelerini tartışmaya devam ederken Musul Valisi Esil Nuceyfi'den dikkat çeken bir açıklama geldi. Nuceyfi "IŞİD'e karşı bahar aylarında yapılması beklenen operasyona Türkiye'nin askeri destek vereceğini" açıkladı.
 Nedeni olağanüstü güvenlik şartları ve yüksek risk olarak açıklanan Şah Fırat operasyonuyla ilgili tartışmalar sürerken Türkiye ile ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Açıklamayı yapan, IŞİD'in kontrolündeki, Irak'ın ikinci büyük kenti olan Musul'un valisi Esil Nuceyfi oldu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetim Başkanı Mesud Barzani'ye yakınlığıyla bilinen Rûdaw'a konuşan Vali Nuceyfi "Türkiye'nin Musul operasyonuna katılmaya karar verdiğini" söyledi.

Vali Nuceyfi, Türkiye'nin operasyona askeri ve lojistik desteğin yanı sıra silah ve cephane desteği vereceğini dile getirdi.

Vali Nuceyfi'nin kardeşi olan Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame Nuceyfi, geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye gelerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu ile görüşmüştü.

Ninova vilayetinin merkezi olan Musul, geçen yıldan bu yana IŞİD işgali altında. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri Irak Ordusu ve peşmergelerle birlikte Musul'u IŞİD'den geri almak için hazırlık yapıyor.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında "Mart ayında IŞİD'e karşı kapsamlı bir operasyon düzenleneceğini, Türkiye'nin koalisyonla işbirliği yapıp yapmayacağının henüz belli olmadığını" söylemişti.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar