banner864

Türkiye Soma için ayakta! 16 Mayıs 2014, 15:56

Maden faciasına yurt çapında tepkiler sürüyor. Yurdun dört bir yanında çeşitli eylemler ve anmalar düzenlendi. Eylemlerin ortak noktası "taşeron ölüm getirir" sloganı oldu. Bazı illerde eylemlere polis müdahale etti.
Soma'daki madenci katliamına yurttaşlar tepkisi sürüyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin mezuniyet töreninde hayatını kaybden işçiler anıldı.

Bahar şenlikleri, eğlence ve konserler iptal edildi. Kepler atılmadı, öğrenciler yakalarına siyah kurdele taktı, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde öğrenciler dersleri boykot etti. Eylem yapmak isteyen öğrencilere çevik kuvvet ekipleri öğrencilere müdahale etti. Olaylarda bir polis iki öğrenci yaralandı.

Muğla, Mersin ve Adana'da olaylar çıktı. Polis halkın yürümesine izin vermedi. Hedef gözeterek yurttaşlara biber gazlı kullanıldı, gençler apor topar gözaltına alındı. Yaşananlara yurttaşlar tepki gösterdi.

Zonguldak, Ağrı ve Antalya'da öğrencilerin eylemi vardı. Maden kenti Zongulda'ta mum yakan öğrenciler, madencilerin fotoğraflarını taşıdı, sessiz eylem yaptı.

Ağrı'da ise lise öğrencileri oturma eylemi yaptı. Katliama tepki gösterdi.

"Kaza değil katliamdır. Ortak payda da hepimiz birleştik"

Bir eylemde Bartın'da vardı. Yüzlerce yurttaş Soma'da meydana gelen katliam için toplandı. Bartınlı madenciler, baret ve karanfilden yol yaparak yaşanan katliama dikkat çekti.

Denizli de eylemler gece gündüz sürdü. Yurttaşlar ilk önce taşeronlaşma sonucu yaşamını yitiren işçileri canlandırdı. Ardından yürüyüş düzenledi. Akşam saatlerinde de oturma eylemi yapıldı.

Benzer bir eylemde Hatay'da vardı. TGB'liler yaşananlara dikkat çekmek için yerde 5 dakika boyunca sessiz eylem yaptı.

ulusalkanal.com.trEtiketler

Yorumlar

Ataturk1 :

recep tayyip erdogan ve akp'sini tebrik ediyoruz, turkiye'yi kendilerine karsi birlestirmeye devam etmektedirler. ruh sagligi yerinde olmayan bir basbakan gorevinden derhal istifa etmelidir.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar