banner864

Türkiye yeni bir casusluk iddiasıyla daha karşı karşıya 01 Eylül 2014, 16:08

Almanya'nın Türkiye'ye yönelik istihbarat faaliyetlerini ortaya çıkaran Der Spiegel dergisi, Amerika'nın da Türkiye'yi dinlediğini belgeleriyle ortaya çıkardı. ABD istihbarat servisi NSU casusluk faaliyetlerini Ankara ve İstanbul'da kurduğu gizli birimler üzerinden yürüttü. Ajanlık faaliyetlerinde siyasi parti liderleri, ordu ve üst düzey yöneticiler hedef alındı. NSU raporunda "Türkiye liderliğine karşı bir bilgisayar ağını kırma yönündeki ilk başarılarını kazandılar!" notu yer aldı.
Alman telekulağının ağına takılan Türkiye, yeni bir casusluk iddiasıyla daha karşı karşıya... Bu sefer Türk telefonlarını dinlediği öne sürülen ülkeyse, Türkiye'nin sözde en büyük müttefiki Amerika! Amerika 18 konuda Trükiye'den istihbarat toplanması talimatı verdi.

Almanya'nın Türkiye üzerindeki istihbarat faaliyetlerini ortaya çıkaran Der Spiegel dergisinin iddiasına göre Amerikan istihbaratının gözü Ankara'nın üzerinde. Alman derginin eski CIA ajanı Edward Snowden'ın belgelerine dayandırdığı haberinde ABD'nin casusluk faaliyetlerini Ankara ve İstanbul'da kurduğu gizli birimler üzerinden koordine ettiği belirtildi.

Derginin "İkili Oyun" başlıklı haberinde, NSA'nın bir yandan NATO çerçevesinde Türkiye ile işbirliği yaptığı, bir yandan da siyasi liderleri, hükümeti, istihbaratçıları, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni, ve enerji şirketlerini dinlediği belirtildi.

NSA belgelerinde, "Türk hükümetinin amaçlarının öğrenilmesi" ikinci  en yüksek öncelikler arasında sıralandı. 2006’da NSA’nın hazırladığı raporda "Türkiye’nin lider kadrosunun bilgisayarlarına sızmayı başardık." ifadesi yer aldı.

Türkiye'nin Washington büyükelçiliği de Amerika'nın casusluk faaliyetlerinden payını aldı. Elçilik, "Pudra" adı verilen bir program çerçevesinde dinlendi. Rusya, Suriye, Ukrayna ve Gürcistan da Türkiye üzerinden Amerika'nın telekulak ağına takıldı.

Dinlemelere İngiltere de dahil oldu. İngiliz istihbarat birimlerinden GCHQ, özellikle enerji sektörü hakkında topladığı bilgileri NSA'ya ulaştırdı. Dönemin enerji bakanı Hilmi Güler'in temasları yakın takibe alındı. Hem İngiliz hem Türk vatandaşı olan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de dinlemeye alındı.

Snowden'ın belgelerine göre Türkiye yoğun olarak izlenen ülkeler arasında bulunuyor. Türkiye'nin bulunduğu grupta ABD'nin istihbarat faaliyetleri üzerinden rejimlerini dizayn etmeye çalıştığı Küba ve Venezuela gibi ülkeler de yer alıyor.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

che :

çankaya yıldız ve gölbaşında üsler yok mu? izin verirsen dinler de izler de.

Timur :

sinirlar yol geçen hani, ülkemizde insandan çok casus var her yer akp sayesinde delik desik, birde oferlersen iletisimi.. sonra tüm dünya dinler. dinlerken iyi göbek atmislardir ..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar