banner864

Türkiye'den Rusya'ya yanıt 04 Nisan 2014, 09:00

ABD’nin önceki gün Karadeniz’e yeni bir destroyer yollayacağını açıklamasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye’ye Montrö Anlaşması’nı uygulama çağrısı yaptı. Rusya’nın notasına notayla karşılık veren Ankara ise anlaşmanın titizlikle uygulandığını belirtti.
Dışişleri Bakanlığı, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov'un 'Türkiye Montrö sözleşmesine aykırı olarak ABD gemilerinin Karadeniz'de kalmasına izin veriyor' sözlerine yaptığı açıklamayla yanıt verdi.

Yapılan açıklamada, Türkiye'nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi'ni titizlikle uyguladığı belirtilerek, Rsuya Büyükelçiliği'nin iddialarına gerekli yanıtın verildiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şu ifadeler yer aldı; "Türkiye, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni 78 yıldır titizlikle uygulamaktadır. Montrö Sözleşmesi’nin uygulanması bağlamında RF Dışişleri Bakanı'na atfen basına yansıyan iddialar hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Ankara’daki Rusya Federasyonu Büyükelçiliği tarafından Bakanlığımıza da iletilmiş olan bu iddialara gerekli yanıt esasen verilmiştir."

DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar