banner864

Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından Prof. Çambel hayatını kaybetti 12 Ocak 2014, 18:38

Dünyanın önde gelen, Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından Profesör Doktor Halet Çambel hayatını kaybetti. 98 yıllık yaşamına bir çok ödül ve buluş sığdıran Çambel için yarın İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde tören yapılacak.
 Dünyanın sayılı Arkeologlarından Profesör Doktor Halet Çambel hayatını kaybetti. 98 yaşındaki biliminsanı, İstanbul'daki evinde yaşamını yitirdi.

Dünya onu Karatepe-Aslantaş Höyüğü'ndeki kazı çalışmalarında kazandığı başarı ile tanıdı.

Bu keşfi ile dünyanın sayılı arkeologları arasına giren Profesör Doktor Halet Çambel, Türkiye'nin de ilk kadın arkeologlarındandı.

Yaşamını arkeolojiye, bilime ve spora adıyan Çambel, 1936 Berlin Olimpiyatları’nda Türkiye’yi temsil ederek, olimpiyatlara katılan ilk Türk kadın sporcu oldu.

Aşık olduğu mesleği arkeolojinin en büyük keşiflerinden birini de Çambel yaptı. Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği ile yapılan Hitit tarihi araştırmalarında Çorum Hattuşaş’da binlerce tableti ortaya çıkardı.

Çambel 1946 yıllarında, Osmaniye'deki Karatepe-Aslantaş Höyüğü'nü buldu, Hitit hiyerogliflerinin çözülmesini sağladı.

Prof. Dr. Halet Çambel için salı günü saat 10.00’da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde tören düzenlenecek. Çambel, Çarşamba günü de Muğla’daki köylerinde 2008 yılında vefat eden eşi Nail Çakırhan’ın yanına defnedilecek.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar