banner864

Twitter kapatıldı! 20 Mart 2014, 23:52

Hayaldi gerçek oldu, Başbakan Erdoğan'ın Bursa'da yaptığı konuşma sonrası Twitter kapatıldı.. Erdoğan "twitter'ın kökünü kazıyacağız, özgürlük birinin mahremine girmek değildir" demişti.
Erdoğan Bursa'da "Twitter, mwitter kökünü kazıyacağız" dedi. Ardından Başbakanlık Basın Müşavirliği'nden "bu gece "Twitter kapatılabilir" açıklaması geldi. Başbakanlıktan yapılan açıklamadan sonra Türkiye'de 12 milyon kullanıcısı olan Twitter'a erişim kesildi.

Türkiye, Çin'den sonra Twitter'ı yasaklayan dünyanın ikinci ülkesi oldu. Twetter, Dünyada sadece Çin’de yasak. İran ’da 2009’da Devlet Başkanlığı seçimlerinden önce yasaklandı ancak, 2013 Eylül ’ünde açıldı.

Twitter yasağı sonrası dış dünyadan tepkiler geldi. Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle de Türkçe Tweet atarak, tepkisini gösterdi. Füle "@twitter yasağından derin endişe duyuyoruz.İletişim ve iletişim araçlarını seçme özgürlüğü temel bir AB değeridir" iletisini paylaştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü'nden de endişeliyiz açıklaması geldi. Ankara’daki diplomatik misyon temsilcilikleri arasında ilk tepki İngiltere Büyükelçiliği’nden geldi. Açıklamada; "Birleşik Krallık, Twitter’a Türkiye’den erişimin engellenmesine yönelik her tür adımı endişe verici bulmaktadır." denildi.

Öte yandan yasakla birlikle Nisan 2011'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''İnsan gerçekten hayret ediyor'' şeklinde attığı tweet popüler oldu. 3 yıl önce Gül'ün attığı tweet yine en çok paylaşılanlar arasına girdi.


Yorumlar

muharrem elçi :

korkunun ecele faydası yoktur diye nede güzel demiş atalarımız.miting alanlarındaki doldurma kalabalığın sahteliği burdan da anlaşılıyor.sanal alemde aynı kalabalığı bulamadı sanırım iktidar

Begüm :

bu ülkede sesimizin duyulduğu tek yer twitterdı simdi konuşma özgürlüğümüzü de elimizden aldılar daha nolucak bilmiyorum hadi hayırlısı

HEL :

şimdi bu twitter kuşu öyle pis el hareketleri yapacak ki...eyvah eyvah 5

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar