banner864

Uçak kazasının Kürecik'te konuşlu Füze Savunma Radarı'na yakın bir bölgede olması... 25 Şubat 2015, 10:04

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Havacı Tümgeneral Beyazıt Karataş, dün akşam saatlerinde Malatya'da meydana gelen ve 4 pilotumuzun şehit olduğu uçak kazasını ile ilgili değerlendirme yazısı kaleme aldı.

İşte o yazı:DÖRT KAHRAMAN PİLOTUMUZ ŞEHİT OLDU

24 Şubat 2015 günü akşam saatlerinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nden yapılan açıklama ile tarifi mümkün olmayan bir acıyı tekrar içimizde hissettik;

“Bu akşam 18.07’de Malatya’da konuşlu 7’inci Ana Jet Üssünden planlı gece uçuş eğitimi için kalkan iki adet RF-4E Keşif Uçağı ile saat 19.05’te radar irtibatı kesilmiş ve derhal arama faaliyetlerine başlanmıştır.

Saat 20.45’te iki uçağımızın da enkazına ulaşılmış ve maalesef dört kahraman pilotumuz şehit olmuşlardır.

Bu elim kaza neticesinde şahadet mertebesine erişen kahraman pilot arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet kederli aile fertlerine, Silahlı Kuvvetlerimize ve yüce Türk Milletine başsağlığı dileriz.”

HAVA ÜSSÜNÜN BULUNDUĞU YER

Şehrin kuzey batısında yer alan Erhaç-Malatya Havalanı Malatya il sınırları içinde olup, Sivil-Askeri kategoridedir. 1941 yılında hizmete girmiştir, şehre 34 kilometre uzaklıktadır.

DÜŞEN RF-4E KEŞİF UÇAKLARIMIZIN BAĞLI OLDUĞU KOMUTANLIK


05 Ağustos 2014 tarihinde Hava Kuvvetleri Komutanlığı teşkilatında değişiklik yapılmış, Eskişehir’de bulunan 1’inci ve Diyarbakır’da bulunan 2’nci Hava Kuvveti Komutanlıklarının görevlerine son verilerek, Hava Kuvvetleri Komutanlığının ana muharip unsurlarını tek bir komutanlık çatısı altında toplayan "Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı" Eskişehir'de teşkil edilmiştir. Bu çerçevede; 2’inci Hava Kuvveti Komutanlığı’na bağlı ve bünyesinde F-4E 2020 savaş uçakları ile RF-4E keşif uçakları bulunan Erhaç-Malatya’da konuşlu 7’nci Ana Jet Komutanlığı da yapılan teşkilat değişikliği ile Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı-Eskişehir’e bağlanmıştır.

RF-4E UÇAKLARI KULLANIM DURUMU

Özel kamera sistemleri ile teçhiz edilen ve Eskişehir ve Malatya’da bulunan iki adet RF-4E keşif filosu, önümüzdeki dönem yapılacak modernizasyon kapsamında bir filoya indirilmiş ve kalan keşif uçakları Erhaç-Malatya’da konuşlu 173’üncü Keşif Filo Komutanlığı bünyesinde toplanmıştır.

RF-4E keşif uçakları Eskişehir’de bulunan İkmal Bakım Merkezinde “IŞIK PROJESİ” ile modernizasyonundan geçirilerek teknik özellikleri artırılmış ve kullanım ömrü uzatılmıştır. Yakın zamanda RF-4E uçakları yerini teknik özellikleri geliştirilmiş özel keşif sistemi (podu) ile donatılacak RF-16 uçaklarına bırakacaktır.

RF-4E UÇAK KAZALARI İSTATİSTİK BİLGİLERİ

Açık kaynaklardan elde edilen bilgilere göre; son kaza ile birlikte bugüne kadar 12 adet RF-4E uçağı düşmüş ve “12 Kahraman Pilotumuz” şehit olmuştur.

AÇIK KAYNAKLARA YANSIYAN RF-4E UÇAK KAZALARI

1) 20 Ekim 1995: 1xRF-4E (113’üncü Filo) uçağımız düştü pilotlar kurtuldu.

2) 05 Kasım 1996: 1xRF-4E (173’üncü Filo) uçağımız düştü pilotlar kurtuldu.

3) 10 Ocak 2002: 2xRF-4E (173’üncü Filo) uçağı çarpıştı, pilotlar kurtuldu.

4) 09 Ocak 2003: 2xRF-4E (173’üncü Filo) uçağı çarpıştı, dört pilotumuz şehit oldu.

5) 22 Haziran 2005: 1xRF-4E uçağımız düştü, pilotlar kurtuldu.

6) 03 Ekim 2011: 1xRF-4E (173’üncü Filo) uçağımız düştü, iki pilotumuz şehit oldu.

7) 22 Haziran 2012: 1xRF-4E (173’üncü Filo) uçağımız, Suriye tarafından düşürüldü. İki pilotumuz şehit oldu.

8) 30 Eylül 2013: 1xRF-4E (173’üncü Filo) uçağımız düştü, pilotlarımız kurtuldu.

9) 24 Şubat 2015: 2xRF-4E (173’üncü Filo) uçağımız düştü, dört pilotumuz şehit oldu. Kaza incelemesi devam etmektedir.

SON RF-4E UÇAK KAZASININ GENEL DEĞERLENDİRİLMESİ

24 Şubat 2015 tarihinde meydana gelen son RF-4E uçak kazasının elde mevcut , basına yansıyan ve doğruluğu tam olmayan ilk bilgilere göre muhtemel oluş şekli;

1) Uçakların 18.07’de kalktığı ve 19.05’te uçaklar ile radar irtibatının kesildiği , kazanın ise meydanın güney batısı yaklaşık 30-40 mil arasında olduğu dikkate alındığında, uçakların iniş için meydana yaklaştığı,

2) Yaklaşık bir saat boyunca uçan ve basına yansıdığı şekli ile radar irtibatı kesilene kadar teknik bir arıza bildiriminde bulunmayan uçuş kolunun, muhtemelen alçalış sırasında istem dışı emniyet irtifasının altına inerek yere vurduğu,

3) Diğer bir olasılık, yaklaşık bir saat boyunca uçan ve basına yansıdığı şekli ile radar irtibatı kesilene kadar bir arıza bildiriminde bulunmayan uçuş kolunun, gece ve kötü hava şartları nedeni ile veya başka bir nedenle çarpışarak düştüğü,

4) Havacılıkta her olasılığın meydana gelebileceği dikkate alındığında bu iki genel görüşün dışında başka tali etkenlerin de olabileceği,

5) Burada öne sürülen olasılıkların kesin bir değerlendirme olmadığı, uçak kaza kırımlarının nedenlerinin ancak hazırlanan ayrıntılı, tarafsız ve ve iyi incelenmiş “Müşeterek Kanaat Raporları-MKR” ile açıklığa kavuşturulacağı hususudur.

SONUÇ VE ÖNERİLER

1) Uçak kaza kırımlarının olduktan sonra incelenmesi değil, olmadan önlenmesidir.

2) Uçuş ve Yer Emniyeti bir zincirin halkası gibidir. Zincir nasıl en zayıf halkasından koparsa, bu kazaya neden olan zincirin zayıf halkası bellidir ve mutlaka bulunmalıdır.

3) Kazanın insan, teknik veya diğer bir nedenden dolayı olup olmadığı hususu detaylı incelenmelidir.

4) İsrail ve Türkiye’de ortaklaşa modernize edilen F-4E 2020 savaş uçaklarının aksine kazaya uğrayan RF-4E uçakları, sadece Türkiye’de modernize edilmiştir.

5) Havacılıkta bu ve buna benzer kazaların meydana geldiği ve gelebileceği dikkate alındığında, kamuoyunda sıkça sorgulanan bu olaya mahsus sabotaj olasılığı, uçakların yaklaşık bir saat uçması nedeniyle çok düşüktür.

6) Kazanın, “çok önemli ve ayrı bir tartışma konusu olan Kürecik’te konuşlu Füze Savunma Radarına” yakın bir bölgede olması ve onunla irtibatlandırılması gerçekci olmayacaktır.

7) Ancak, her uçak ve helikopter kazasının iyi incelenmeden, kamuoyunun sorularına açık ve net cevap bulmadan, meydana gelecek sadece uçak kazalarının değil, her türlü yer ve uçak kazasının altında siyasi iktidarların kalacağı ve kamuoyunda oluşan güvensizlik ortamının tavan yapacağı geçmiş örnekler dikkate alınarak unutulmamalıdır.

8) Sonuç olarak; Hava Kuvvetlerinde tecrübeli pilotların sistemde tutulmasının mümkün olmadığı son “Kumpas Davalar” ile daha da açık bir şekilde ortaya çıkmıştır. Sadece pilotların değil başta Deniz Kuvvetleri’nin iyi yetişmiş personeli olmak üzere, Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı personelinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nden tasviye edilmesi çok ama çok önemli bir “Milli Güvenlik Sorunudur”. Tasviye davalarının açtığı yaralar ve bu yaraların kapanmasının 15-20 yıl alacağını bir kez daha burada hatırlatmayı, işte bu bahsettiğim zincirin önemli halkalarını oluşturan “Silah Arkadaşlığı” kavramının da bu çerçevede dikkate alınması gerektiği hususunu, meydana gelen ve gelecek uçuş ve yer kazaları araştırmalarını yaparken dikkate alınması gerektiğini “VATAN” borcu olarak tekrar üstüne basarak vurguluyorum.

Şehitlerimizin aziz hatırası önünde saygıyla eğilirken, şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine ve yakınlarına, uçan ve uçuranlara, Silahlı Kuvvetlerimize ve Türk Milletine başsağlığı diliyorum.

En derin saygılarımla.

Beyazıt Karataş
Emekli Hava Pilot Tümgeneral
Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı"

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Orhan Akcan :

gecmiste diger bu tür kazalarda oldugu gibi bundada üstü örtbas edilecegi kesindir.süphelenmekte hakli olduguma inaniyorum.ne dersiniz?

TC AHMED YESEVİ :

BEN DE KOMUTANIMIN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA KATILARAK, UÇAĞIN MALATYA-KÜRECİK'TE BULUNAN FÜZE RADAR ÜSSÜNE YAKIN BİR BÖLGEDE KAZA YAPMASINA DİKKAT ÇEREK, ALTINI ÇİZİYORUM..!

zehra avci :

Komutanim esim etimesgut f16 hangar ve digerbina yapiminda calismisti. F4 lere ucan tabut diyor komutanlar demisti. Cokta kaza olmus neden hala kullanilir?

melsa :

bu arada ölenlere allah rahmet eylesin...mekanları cennet olsun...amin...

melsa :

her nekadar burda modernize etsenizde kullanılan parçalar nerden geliyor...fazla elektronikten anlamam ama bunada bakmak lazım..birde belirli saatten sonra oluştuğunu söylüyorlar...osaatlerde uçağın sistemini bozacak herhangi bir sinyal yayılımı yapan yer varmı?malum teknoloji fazla gelişti...

HARUN KURUOĞLU :

sayın beyazıt karataş ın değerlendirmesine katılıyorom.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar