banner864

Üçok'a 2,5 yıl ceza! 28 Kasım 2014, 20:12

Askeri Yargıtay, Cemaat'in hedefindeki isimlerden biri olan emekli Askeri Hakim Albay Zeki Üçok hakkında verilen cezayı onadı. "Evrakta sahtecilik" ile suçlanan Üçok, 20 ay hapis yataacak. Cezayı onayan hakimlerin Ankara Başsavcılığı'nın yürttüğü F tipi soruşturmasında isimleri geçen isimler olması dikkat çekti.
Emekli Askeri Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok'a verilen 2,5 yıllık hapis cezası Askeri Yargıtay tarafından onandı. Üçok kararın ardından ilk değerlendirmeyi Ulusal Kanal'a yaptı. Kararı onayan hakimlerin F tipi askeri yargıtay üyeleri soruşturmasındaki isimler olmasına dikkat çekti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na askeri yargıdaki F tipinin etkin elemanları listesini bir askeri yarıtay üyesi vermişti. Üçok o iddialara vurgu yaptı, "hepsi ispatlandı" dedi.

Başbakan'ın evine böcek koyan polislerden birinin arabasından Ahmet Zeki Üçok hakkında önemli bir not çıkmıştı. Torpido da bulunan notta, TSK içindeki cemaate yakın hakimlerin Üçok'a hukuka aykırı olarak mahkumiyet kararı vereceği yazıyordu. Emekli Albay bu nota işaret etti. 

Emekli Albay Ahmet Zeki Üçok ve yarıdmcısı eski askeri Savcı Mehmet Çelik hakkında 2010 başlayan sahte belge soruşturmasına önce takipsizlik verilmiş, kumpaslar dönemiyle dosya yeniden açılmıştı. Askeri Yargıtay'ın Ocak 2013'te beraat kararı verdiği dosyayı askeri savcı bu kez “suçluyu kayırma"dan temyize götürdü. Askeri Yargıtay Genel Kurulu ise davayı evrakta sahtecilikten bozdu. Ve dava Askeri yargıtay Daireler Kurulunca karara bağlandı. Üçok'a 2,5 yıl hapis cezası verildi.

Emekli Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok, 4 davadan 36 yıl hapis cezası aldı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder