Ulusalcılık CHP'nin liberal solcularının hedef tahtasında 22 Ağustos 2014, 12:43

Türmen'in ardından şimdi de Binnaz Toprak "Ulusalcı çizginin solda yeri yok" dedi.
CHP'de liberal-sol kesimden ulusalcılığı hedef alan söylemler giderek artmaya başladı.
Aydınlık'tan Şenol Çarık'ın haberine göre, CHP İzmir Milletvekili ve AİHM eski yargıcı Rıza Türmen'in, "Hem ulusalcı hem solcu olunmaz" sözlerinin ardından İstanbul Milletvekil Binnaz Toprak da "Ulusalcı çizginin solda yeri yok" açıklaması yaptı.

5-6 Eylül'de gerçekleştirilecek Olağanüstü Kurultay öncesi CHP içindeki tartışma büyüyor. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mustafa Sarıgül desteğiyle yönetim kademelerinden ulusalcıları tasfiye etme girişimi büyük tepki topladı. Kılıçdaroğlu, "Kimseyi tasfiye etme gibi bir hedefimiz yok" dedi.

Ancak, CHP içerisindeki liberal solcu vekillerden ulusalcı-cumhuriyetçi kesimi hedef alan söylemler gelmeye başladı.

Dün "Hem ulusalcı hem solcu olunmaz" açıklamasında bulunan BDP/HDP'nin Cumhurbaşkanı adaylığı teklif ettiği Rıza Türmen'in ardından Binnaz Toprak da "ulusalcı çizginin solda yeri yok" dedi.

Birgün'de "CHP nereye" başlıklı yazı dizisinde görüşlerini belirten CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, "Türkiye’de bugün solun bir kesiminin konumu da değişti. Sol siyasette pek de yeri olmayan ulusalcı çizgiye kayanlar oldu. CHP sadece bu kesime hitap ettiği sürece muhalefette kalmaya mahkûm. Oysa CHP bir kitle partisi. Tüm kitle partileri gibi toplumun değişik kesimlerini kucaklayabilmesi gerek. Bu, CHP’nin laiklik vurgusundan vazgeçtiği ya da vazgeçeceği anlamına gelmez" şeklinde konuştu.

Toprak, CHP'nin Avrupa sosyal demokrat partilerinin rotasını benimsemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Yorumlar

ali dokudan :

sana var bize yok sol ülkenin satılmasına onay vermeli öyle mi hadi git alman telekomu satın al bakalım bu neyin profösörü ya

rakar :

esas senin rıza türmenin hüseyin aygünün sezgin tanrıkulunun faik tunayın melda onurun 6 oku yeniden yorumlayacaklarını söyleyen kılıçdaroğlunun chp de işi yok ilk seçime kadar keyfini çıkarın milletvekiliğinizin sonra tıpış yıpış gideceksiniz nasıl olsa

bölücülük varmı :

kılıçdaroğlunun partiye gelişinin tek nedeni kendi ifadesiyle de türkiyeyi bölmek ve bu uğurda savaşacakları chp ye doldurmak. eğer kılıçdaroğlu tekrar kazanırsa artık chp ye oy yok!

hayrettin sahin :

ulus devletleri ortadan kaldirip dünya halklarini kulaklari damgali bir koyun sürüsüne cevirmek isteyen banksterlerin türkiyedeki elemani,zavalli bir figür.

Can ATILIR :

ulusalcıları öldüre öldüre bitiremediler, silivri'de, hasdal da seslerini kesemediler. sıradaki yöntem ise ulusalcılığı tabansız bırakma teşebbüsü. ne yapsalar boş, bu topraklarda mustafa kemaller tükenmez !

M. Kemalin Askeri :

bu bayan 1919'da yaşasaydı ingiliz işgal kuvveti komutanına türklerin barbar olduğunu söylerdi küreselci, globalci ve yuvarlak her cihete yuvarlanır sadece bağımsız ve özgür olamaz...

Atakan K :

o zaman sizin de siyaset sahnesinde yeriniz kalmaz sayın toprak, ilk seçimde tabela partisi olup gidersiniz.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar