banner864

Üniversitede toplu nikah 08 Kasım 2013, 15:29

TGB İzmir, Dokuz Eylül Üniversitesinde Bakanlık'ın yaptığı, evlenecek olan üniversite öğrencilerinin kredi borçlarının silineceği, yurt ücretlerinin alınmayacağını açıklamasına karşı Dokuz Çeşmeler Yerleşkesinde toplu nikah töreni düzenledi. İki gelin, iki damat ve bir kadıdan oluşan nikah töreni doğaçlama tiyatro gösterisi olarak gerçekleşti.
İlgili Galeriye Git Dokuz Eylül Üniversitesinde Toplu Nikah!
Öğrencilerin ve basının yoğun ilgisini çeken gösterinin ardından TGB İzmir İl Yöneticisi Ekrem Erkin Saçlı şu ifadeleri kullandı:

“Az önce oynadığımız oyun, kudretli padişahımız Tayyip’in son sözlerinin bir canlandırmasıydı. Kredilerimizi karşılıksız hale getirmenin çözümünü evlenmeyle bulan, kız ve erkeklerin aynı evde olmasına polis denetimi getireceğini söyleyen, sadece yemekhanelerini paylaşan öğrencilerin yurtlarını ayıran, ortaçağ zihniyetli bu kafa, 80 darbesi ürünü, üniversiteleri bilim üreten değil hurafelerin ve dogmanın müfredat haline getirdiği YÖK’ten daha kötü bir karanlığa sürüklemektedir. Çaresizdirler, gençlikten korkmaktadırlar ve gençliği sindirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Onların gençlikten korkmasının sebebi, bizlerin gezide olduğu gibi karanlığa karşı olan ayaklanış ruhudur, mücadele azmidir. Ortaçağı üniversiteden silmenin, bilimi ışık edinmenin yolu demokratik üniversite mücadelesidir. AKP’yi üniversiteden kovmak bizler için yeterli değil, çözümünü koyuyoruz. Sadece karşı olmaktan öteye geçip üniversitenin, hocasıyla, öğrencisiyle, tüm bileşenleriyle çözümünü üretiyoruz.22 Aralık 2013 günü Boğaziçi Üniversitesi’nde yapacağımız sempozyum öncesinde, üniversitemizde olan derslik yetersizliklerinden müfredat sorunumuza, yemekhane sorunlarımıza kadar bütün dertlerimize çözüm yollarını hep beraber arayıp bulacağız ve müdahele edeceğiz.”

Açıklamanın ardından gelin ve damatlar yerleşke içerisinde dolaşarak bir çok öğrenciden bu nikah törenine şahitlik etmelerini istediler ve dolaştırdıkları imza kağıdıyla yüzlerce öğrenciden imza topladılar. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar