banner864

Üslere onay verilmedi 16 Ekim 2014, 18:19

Amerika, Türkiye ile İncirlik konusunda anlaşma sağlayamadı. Açıklama, Amerika Başkanı Obama'nın IŞİD koalisyonu için görevlendirdiği özel temsilcisi General John Allen'dan geldi. Ankara temaslarını anlatan Allen, "İncirlik konusunda görüşmeler sürüyor" dedi.
Amerika Başkanı Barack Obama’nın IŞİD koalisyonu için görevlendirdiği General John Allen, Amerika Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın brifinginde Ankara temaslarıyla ilgili bilgi verdi.

Obama'nın özel temsilcisi, Türkiye'nin koalisyonda yer almadan önce sorularına yanıt aradığını belirtti. Allen, Ankara'nın ulusal kanyaklarını kullanarak nasıl bir yükümlülük alacağını ve koalisyonun Türkiye dışında nasıl hareket edebileceğini öğrenmek istediğini söyledi.

Allen'ın açıklamalarına göre, Türkiye Amerika'nın üs talebine henüz olumlu yanıt vermedi. Allen, "İncirlik konusunda görüşmeler devam ediyor, şu an için ilan edilecek özel bir durum yok, görüşmeler sürüyor" dedi.

Allen, Kobani de denilen Ayn-el Arab'a yönelik hava operasyonlarının amacını da "Kobani'de IŞİD'e karşı savaşanlara alan açmak için hava saldırılarını arttırdık" ifadeleriyle açıkladı.

Bu arada AKP iktidarına yakınlığı ile bilinen Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi, Amerika'nın İncirlik ve Malatya Erhaç üssünü istediğini yazdı. Selvi'nin aktardığına göre, Amerika bu üsleri Suriye için değil, Irak operasyonlarının maliyetini düşürmek için istiyor.

"Hem Uçuşa Yasak Bölge ya da Güvenli Bölge birlikte ya da ayrı ayrı kabul edilmeyecek hem de üsler askeri amaçla kullanılmak istenirse, Türkiye, buna karşı. ABD, Irak'a yönelik bir operasyonda üsleri kullanmaya istekli, Türkiye ise askeri amaçla kullanıma kapalı"

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar