banner864

Üsteğmene 2.5 yıl hapis 24 Şubat 2015, 18:38

Sicil notu 100 üzerinden 100'dü, 12 takdir ve madalya ile ödüllendirildi, İzmir Askeri Casusluk davasının ek klasörlerinde ismi geçince hayatı değişti. Önce ordudan atıldı, şimdi ise 2 buçuk yıl hapis cezasına çarptırıldı.
İzmir Askeri Casusluk davasına adı karıştırılan ve kendisine ait olmayan bir sosyal medya hesabı gerekçe gösterilerek ordudan atılan Üsteğmen Ali Ünsal şimdi de hapis cezasıyla karşı karşıya kaldı.
Askerlik hayatı boyunca 12 kez madalya ve takdir belgesiyle ödüllendirilen Üsteğmen Ünsal, bir süre önce ise Disiplinsizlik ve ahlaksızlık gerekçesiyle ordudan atılmadı. Ali Ünsal'a verilen 2 buçuk yıllık hapis cezasının gerekçesi ise "gizli belge temin etmek".

Ali Ünsal'ı yargılayan Askeri Mahkeme'nin, yargılama sürecinde dikkat çekici kararları oldu.

İzmir Casusluk davasına bakan mahkemeye 2 kez yazı yazan Askeri Mahkeme; Ali Ünsal'ın dava ile ilişkisini sordu. Mahkeme, iki yazıya da "Ünsal'ın davada sanık değil, mağdur olduğu" yanıtını verdi.

Ancak Askeri mahkeme aynı soruyu 3'üncü kez sordu. Bu kez Askeri Mahkemeye dosyanın bir örneği gönderildi. Dosya incelenince Ünsal'ın askeri casusluk davasında yargılanmadığı anlaşıldı ancak sonuç yine de değişmedi.

Ali Ünsal'a, predatörlerin uçuş saatlerini şifrelemeden bir başka yere gönderdiği iddiasıyla 2 buçuk yıl, emre itaatsizlikte ısrar ve gerçeğe aykırı evrak düzenlemekten de 5 ay  hapis cezası verildi. Mahkeme, 5 aylık hapis cezasını para cezasına çevirdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar