banner864

Üzerinden 1 yıl geçti 17 Aralık 2014, 19:24

17 Aralık rüşvet yolsuzluk operayonlarının üzerinden bir yıl geçti. Operasyon 1 yıl boyunca gündemden düşmedi. Peki, 17 Aralık’la başlayan süreçte neler yaşandı, operasyonların hedefleri arasında kimler vardı? Haberimizde izleyelim...
Türkiye’yi sarsan rüşvet ve yolsuzluk operasyonları tam bir yıl 17 Aralık 2013’te başladı. Çok sayıda adrese yapılan eş zamanlı operasyonda 89 kişi gözaltına alındı.
Dönemin bakan çocukları Barış Güler, Kaan Çağlayan, Oğuz Bayraktar, Rıza Sarraf, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan gibi önemli isimler gözaltına alınarak tutuklandı.

Operasyon aramalarda ayakkabı kutularından çıkan milyonlarca dolar ve para sayma makineleri görüntüleriyle hafızalara kazındı. Operasyon sabahının bir diğer gündemi de paraların nasıl sıfırlanacağıydı. Telefon tapelerine göre kimi nakit parayı eritmek için daire satın aldı, kimi evrakları imha edebilmek için kağıt öğütme makinesi.

Şüphelilerden dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış dokunulmazlıkları nedeniyle soruşturulamadı. Haklarında fezleke hazırlanarak meclise gönderildi.

25 Aralık’taki ikinci operasyon girişiminde süreç dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu  Bilal Erdoğan’a kadar uzandı. Bilal Erdoğan şüpheli olarak ifadeye çağırıldı.

Polisin uygulamadığı operasyon talimatında Bilal Erdoğan ile başlayan şüpheli listesi Yasin El Kadı, Latif Topbaş, Cemal Kalyoncu, Mehmet Cengiz gibi isimlerle devam ediyordu.

Milyonlarca doları aşan rüşvet çarkının ortaya çıkmasına karşın, tutuklanan şüpheliler kısa bir süre sonra serbest bırakıldı. Souşturmalara verilen takipsizlik kararlarıyla dosyalar kapatıldı.

Özer Sürmeli
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar