banner864

"Uzun tutukluluk Anayasa'ya aykırıdır" 03 Şubat 2014, 23:21

Türkiye'nin önde gelen Anayasa hukukçularından Profesör Doktor Erdoğan Teziç, tutukluluk süresi 5 yılı aşanların tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. Teziç, Anayasa Mahkemesi'nin de tutuklulukta makul süreyi 5 yılla sınırladığını vurguladı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, tutuklulukta süresinde üst sınırı 5 yılla sınırlandıracaklarını açıkladı. Anayasa Mahkemesi de henüz 5 yılını doldurmayan isimlerin başvurularını değerlendirirken "makul tutukluluk süresinin" aşıldığına hümetmişti.

Türkiye'nin önemli Anayasa Hukukçularından Profesör Doktor Erdoğan Teziç, 5 yılını aşan tutukluluk süresinin anayasaya aykırı olduğunu vurguladı. Teziç bu kararı uygulamanın "Anayasayı yok saymak anlamına geldiğini" söyledi.

"Tutukluluk süresi 5 yılı aşan isimler bir an önce serbest bırakılılmalı" diyen Teziç aksi yöndeki kararların suç olduğunu ifade etti.

Teziç hasta tutuklularn durumuna da değindi, "insanların hayatlarıyla oynamayın" çağırısı yaptı.

Teziç, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de seslenendi ve hasta tutuklular Profesör Doktor Fatih Hilmioğlu ile emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün tutukluluk durumlarını gündeme alması gerektiğini söyledi.
 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

sydneyden turan :

bu anayasa mahkemesinin toptan degismesi lazim

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar