banner864

'Uzun tutukluluk ölümleri hızlandırıyor' 16 Ocak 2014, 17:54

ADD, Tüm Yurtseverlerin Serbest Bırakılmasını İstedi
Ergenekon Davası'yla 2009 yılından bu yana tutuklu bulunan Eski Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Profesör Fatih Hilmioğlu'nun serbest bırakılması için Atatürkçü Düşünce Derneği(ADD) eş zamanlı olarak basın açıklaması yaptı. Açıklamanın Antalya'daki adresi Attalos Heykeli önü oldu. ADD Şube Başkanı İbrahim Daş, Ergenekon, Balyoz vb. diğer düzmece iddialarla açılan davalarda uzun tutukluluk süresi gibi hukuk dışı, vicdana ve insan haklarına sığmayan uygulamaların acilen son bulmasını istedi. Uzun tutukluluk süresini cezaya dönüştüren 'adalet' sisteminin bir çok yurtseverin ölümünü hızlandırdığını belirten Daş, başta Profesör Fatih Hilmioğlu olmak üzere tutuklu bulunan tüm yurtseverlerin serbest bırakılmasını istedi. ADD'nin eylemine İşçi Partisi, CHP, CKD, Tabip Odası, Eğitim-İş ve Vardiya Bizde Platformu destek verdi.

Uzun Tutukluluk Ölümleri Hızlandırıyor

ADD yurdun dört bir yanında eş zamanlı olarak 'Profesör Hilmioğlu Serbest Bırakılsın' dedi. Antalya'daki eylem Saat Kulesi karşısı, Attalos Heykeli önünde gerçekleşti. ADD Şube Başkanı İbrahim Daş, uzun tutukluluk süresinin yurtseverlerin ölümünü hızlandırdığını söyledi. Daş; "Sahte delillerle, yargılamalar yapan ve uzun tutukluluk süresini cezaya dönüştüren 'adalet' sistemi, İlhan Selçuk, Türkan Saylan, Uçkun Geray, Kuddusi Okkır gibi yurtseverlerin ölümlerini hızlandırmıştır" diye konuştu.

Tartışmalı ve Güvenilmez Hale Gelen Yargıyı AKP Daha da Siyasallaştırmaya Çalışıyor

Gerçek teröristler Habur'da törenlerle karşılanıp serbest bırakılırken, Atatürkçü bilim adamlarını, siyasetçileri, gazetecileri ve subayları tutuklayan yargının, bugün Türkiye’nin tartışma konusu haline geldiğini ifade eden Daş, AKP Hükümetinin yargıya olan güveni yeniden sağlamaya yönelik yasal değişiklikler yapması gerekirken, yargıyı daha da siyasallaştıracak adımlar atmasının kabullenemeyeceğini belirtti. Daş şöyle konuştu;"Kuvvetler ayrılığı ilkesi çerçevesinde, yargı bağımsızlığını ve yargıç güvencesini sağlayan, toplumun yargıya güvenini yeniden sağlamaya dönük yasal değişiklikler yapmak gerekirken, siyasi iktidarın “paralel yapılanma” adını verdiği yasa dışı yapılanmayı tasfiye etmek amacıyla yargıyı daha da siyasallaştıracak adımlar atması kabullenilemez." AKP Hükümetinin HSYK değişiklik tasarısıyla ve Anayasa değişiklik önerisiyle yürütmenin yargı üzerindeki baskısını daha da arttırmayı istediğini belirten Daş, hükümetin yargıyı tamamen bağımlı hale getirmeye çalıştığını söyledi.

Tüm Yurtseverlere Özgürlük

Ergenekon, Balyoz ve diğer düzmece iddialarla açılan davalarda, gözaltı, uzun tutukluluk süreleri gibi, hukuk dışı, vicdana ve insan haklarına sığmayan uygulamaların acilen son bulmasını isteyen Daş,
Fatih Hilmioğlu başta olmak üzere haksızlığa uğrayan tüm tutukluların bir an önce serbest bırakılmalarını talep etti. Daş, tüm yurtseverlerin haklarını sonuna kadar savunacaklarının altını çizdi.
"Cumhuriyet Değil, AKP Yıkılacak", "Mustafa Kemal'in Askerleriyiz" sloganlarının atıldığı eyleme İşçi Partisi, CHP, CKD, Tabip Odası, Eğitim-İş ve Vardiya Bizde Platformu da destek verdi.

Yurtseverler Derhal Serbest Bırakılmalı
Açıklamanın ardından Antalya Tabip Odası Başkanı Can Ertürk ve Cumhuriyet Kadınları Derneği(CKD) Antalya Şube Başkanı Nilüfer Deveci'ye uzun tutukluluk süreleri hakkında ki görüşlerini sorduk.
Ertürk; "Nihai karar verildiği zaman bir haksızlık yapılacağı inancı varsa, bu insanların mağduriyetlerinin giderilmesi gerekir. Çünkü 'pardon' dediğin zaman bu insanlara, o yaşamlarını geri veremiyorsun. Hangi görüşte olursa olsun, insan hakkı çok önemli. Onun için bu çalışmaların mutlaka yapılması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.
Deveci; "Atatürkçü, cumhuriyetçi, ileri görüşlü düşünceler derhal serbest bırakılmalı. Silivri'de Atatürkçü düşünce zan altındadır. Derhal tutuklulukları sonlandırılmalı, vatanseverler serbest bırakılmalı" ifadelerini kullandı.

Haber: Devrim Dönmez
Fotoğraf: Merve Demirağ
ulusalkanal.com.tr

 
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar