banner864

“Üzüntü ve endişe ile izliyoruz“ 02 Ağustos 2014, 20:52

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; “Bu olaylar Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve işbirliğinin önünde en büyük engeli teşkil eden Yukarı Karabağ sorununa acil çözüm bulunması gereğini bir kez daha ortaya koymuştur” denildi.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada; Azerbaycan'ın işgal altındaki topraklarındaki temas hattında son günlerde meydana gelen ve çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan çatışmaların üzüntü ve endişeyle izlendiğine dikkat çekilerek, çatışmalarda şehit olan Azerbaycanlılara rahmet, ailelerine ve kardeş Azerbaycan halkına başsağlığı diledikleri belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu olaylar Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve işbirliğinin önünde en büyük engeli teşkil eden Yukarı Karabağ sorununa acil çözüm bulunması gereğini bir kez daha ortaya koymuştur. Sorunun çözümsüzlüğünün devamı hiçbir tarafın çıkarına hizmet etmemekte, bölge ülkeleri arasında iyi komşuluk ve işbirliğine imkan verecek bir ortamın oluşturulmasını engellemektedir.”

Türkiye’nin bölgeye komşu ve Minsk Grubu üyesi bir ülke olarak, Yukarı Karabağ sorununun çözümü dahil, bölgede tam ve kapsamlı normalleşme yönündeki çabalarını kararlılıkla sürdürmeye devam edeceği vurgulandı.

AHMET UMUR ÖZTÜRK (İHA)

Yorum Gönder