banner864

Validebağ'a tarihi tehdit! 25 Ağustos 2014, 18:20

Tarihi Validebağ Korusu'nun ağaçları katledilerek otopark inşaatına başlandı, mahalleli ayağa kalktı. Validebağ Gönülleri adı altında toplanan vatandaşlar gece yarısı inşaatın barikatlarını yıktı, yere beton dökmek için kullanılan demir hasırları söktü.
İstanbul'un en kıymetli yerlerinden biri olan Validebağ Korusu'nun tarihi ağaçları yok edildi, hem de otopark için...

Vatandaş duruma tepki gösterdi, koruyu korumak için eylem başlattı. Validebağ Gönülleri adı altında örgütlenen vatandaşlar 1 hafta boyunca her gece nöbet tuttu. Dün gece de otoparkın etranı çevreleyen barikatlar yıkıldı, yere beton dökmek için kullanılan demir hasırlar toplandı.

Vatandaşların üst üste yığdığı demir kalıplar yetkililer tarafından depoya kaldırıldı.

Öte yandan Validebağ Korusu içerisinde bulunan  Adile Sultan Kasrı'nın etrafına yapılan mermer döşemelerin kaçak olduğu ortaya çıktı.

İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, yapılanmanın kültür varlıklarına zarar verdiği belirtilerek bölgenin bu faaliyetlerden arındırılmasına yetkililer hakkında ise soruşturma açılması istendi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

ussa14 :

heryeri beton yapın.bos alan birakmayi..adamlarin yesile karsi alerjileri var.rant olunca istahlari kabariyor.artık her yolsuzlugu alanade yapiyorlar.

Gülten bedük :

Çaba gösteren herkesin eline sağlık koruyu ve köşkü koruyalım

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder