Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Bursa'daki işçi hareketi Türkiye'nin ekonomik kurtuluşunu başlattı 17 Mayıs 2015, 14:37

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bugün Vatan Partisi’nin Ankara’daki Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Perinçek, Bursa’da Reno, Tofaş ve Coşkunöz işçilerinin üretimi durdurma eylemlerini desteklemesi için bütün millete çağrıda bulundu.

Perinçek'in açıklamaları şöyle

ÖZETLER
• Vatan Partisi olarak, haklı mücadelelerinde Reno, Tofaş ve Coşkunöz işçisiyle sonuna kadar birlikteyiz. 1000-1700 lira arasındaki aylık ücretlerle ailelerini geçindiremeyen işçiler, insanca yaşamak istiyorlar. 
• İnsanca ve onurlu yaşama talebi, Türkiye’deki bütün çalışanların ve üretenlerin ortak talebidir. “Her yer Reno, her yer direniş” sloganı, şimdi Bursa’dan başlayarak bütün yurda yayılmaktadır.
• Bursa’daki işçi mücadelesi, bütün milletin ekonomik kurtuluşunu temsil etmektedir. Bu milleti, dışardan yüksek faizle borç dilenerek insanca yaşatma olanağı yoktur. Biricik çözüm, üretim ekonomisindedir. Milletçe üreterek ve ürettiğimizi hakça paylaşarak zenginliğe, dirliğe ve birliğe kavuşuruz.
• Ayyıldızlı Al Bayrağımız altında İstiklal Marşıyla başlayan işçi mücadelesi, bütün millete birliğin temelini bildirmiştir. Türkiye’de milleti ve vatanı birleştirecek temel güç, emekçilerdir. İşçi hareketi, bölünmeye ve bölücü teröre karşı birliği sağlayacak dinamiktir. 
• Sandığa demokrasiyi getirecek güçler tarih sahnesine çıkıyor. Demokrasi, halkın hakimiyetidir yoksa halkın aldatılması değildir. Demokrasi, ayağa kalkan emekçiyle kurulur ve geliştirilir.
• Vatan Partisi, bütün örgütleriyle ve Genel Başkandan üyesine kadar bütün kadrolarıyla işçi hareketiyle birliktedir, görev başındadır.

HAKLI MÜCADELELERİNDE İŞÇLERLE BİRLİKTEYİZ
Perşembe gecesi Bursa’da Oyak Reno fabrikasında işçiler işbaşı yapmadı. Cumartesi günü Bursa Tofaş işçileri ve arkasından Coşkunöz işçileri de üretimi durdurdu. 
Vatan Partisi olarak, haklı mücadelelerinde Reno, Tofaş ve Coşkunöz işçisiyle sonuna kadar birlikteyiz. 
1000-1700 lira arasındaki aylık ücretlerle ailelerini geçindiremeyen işçiler, insanca yaşamak istiyorlar. 
İşçiler, Türk-Metal Sendikasının Bosch fabrikasında yaptığı sözleşmede kazanılan hakların kendi işyerlerinde de uygulanmasını talep etmektedirler. 

HER YER RENO HER YER DİRENİŞ
Bursa Delphi, Mako, Maysan, Farba, Oto-Trim, SKT, Rollmech, Mado işçileri, Reno, Tofaş ve Coşkunöz işçileriyle dayanışmaya girdiler. Bursa Karacabey’in Nestle işçileri zaten aylardır direnişteydiler.
Kocaeli Yeniköy Ford Fabrikası işçileri, Reno, Tofaş ve Coşkunöz işçilerini destekleme amacıyla öğlen yemeği almadılar.
Eskişehir Arçelik işçileri, üretimi durdurma çağrısı yapıyorlar.
“Her yer Reno, her yer direniş” sloganı, şimdi Bursa’dan başlayarak bütün yurda yayılmaktadır.

İŞÇİ HAREKETİ ZENGİNLİK DİRLİK VE BİRLİĞİN HABERCİSİ
Bursa’da başlayan işçi hareketi, yeni bir dönemin haberini veriyor. Bu hareket, Üreten Türkiye’nin hareketidir.
Tayyip Erdoğanların ekonomisi borç batağında çırpınmaktadır. Dilenme Ekonomisi, artık çıkmaza girmiştir. Ekonomik kriz, halkı vurdu ve halkın en örgütlü kesimi olan işçiler ayağa kalktı. 
İşçi hareketi, bütün emekçileri, bütün üreticileri, bütün milleti birleştirecek özellikler taşıyor. İnsanca ve onurlu yaşama talebi, Türkiye’deki bütün çalışanların ve üretenlerin ortak talebidir. O nedenle dayanışma eylemleri, Bursa’dan başlayarak bütün yurda yayılmaktadır. 
Bursa’daki işçi mücadelesi, bütün milletin ekonomik kurtuluşunu temsil etmektedir. Bu milleti, dışardan yüksek faizle borç dilenerek insanca yaşatma olanağı yoktur. Biricik çözüm, üretim ekonomisindedir. Bu açıdan çiftçinin, esnafın, zenaatkârın, kamu emekçisinin, her boydan sanayicinin ve tüccarın menfaatleri üretim ekonomisindedir. Milletçe üreterek ve ürettiğimizi hakça paylaşarak zenginliğe, dirliğe ve birliğe kavuşuruz.

EMEKÇİ HAREKETİ MİLLETİ VE VATANI BÜTÜNLEŞTİRİR
Ayyıldızlı Al Bayrağımız altında İstiklal Marşıyla başlayan işçi mücadelesi, bütün millete birliğin temelini bildirmiştir. 
Emeksiz vatan olmaz. Vatansız emek olmaz.
Türk milleti, ancak üretim ekonomisiyle başı dik yaşayabilir.
Vatan, Üretim Ekonomisiyle bütünleşir.
Bugün Türkiye’de milleti ve vatanı birleştirecek temel güç, emekçilerdir. İşçi hareketi, bölünmeye ve bölücü teröre karşı birliği sağlayacak dinamiktir. 

İŞÇİ HAREKETİ SANDIĞA DEMOKRASİ GETİRECEK
ABD güdümlü Mafya-Tarikat sistemi, çaresizdir. Ayaklar baş olacaktır.
7 Haziran seçimini belirleyecek güçler ayağa kalkıyor.
Sandığa demokrasiyi getirecek güçler tarih sahnesine çıkıyor.
Demokrasi, halkın hakimiyetidir yoksa halkın aldatılması değildir.
Demokrasi, ayağa kalkan emekçiyle kurulur ve geliştirilir.
Vatan Partisi, bütün örgütleriyle ve Genel Başkandan üyesine kadar bütün kadrolarıyla işçi hareketiyle birliktedir, görev başındadır.

ulusalkanal.com.trYorum Gönder

Çok Yorumlananlar