banner864

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Laiklik bizi birleştiriyor 09 Mayıs 2015, 18:14

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve parti heyeti Karacaahmet Sultan Dergahı Dedesi Muharrem Ercan’ın daveti üzerine Karacaahmet Sultan Dergahı’nı ziyaret etti. Doğu Perinçek başkanlığındaki heyette İstanbul milletvekili adayları, Eski Çalışma Bakanı Yaşar Okuyan, Eski Devlet Bakanı Tayfun İçli, Emekli Tümamiral Semih Çetin, Elif İlhamoğlu, Özden Gönül, Günizi Dizdar ve Ayla Aysal yer aldı. Adayların yanı sıra gazeteci Rıza Zelyut ve Halil Nebiler de heyette bulundu. 
Vatan Partisi heyetine yoğun ilgi gösteren Alevi yurttaşlar “Oyumuz Vatan Partisi'ne” dedi. Yurttaşlar tarafından büyük bir coşkuyla karşılanan Doğu Perinçek ise ibadet özgürlüğüne dikkat çekerek “Alevi yurttaşlarımızın her türlü talebi kabulümüzdür” ifadesini kullandı. Görüşmenin ardından Dergah Yönetimi Vatan Partisi heyetine yemek verdi.

'ADAYINIZ AZİZ ERGEN YEĞENİM'
Karacaahmet Sultan Dergahı Dedesi Muharrem Ercan yeğeni Emekli Kurmay Albay Aziz Ergen'in Vatan Partisi Elazığ 1. sıra milletvekili adayı olduğunu hatırlatarak, Alevilerin vatan, bayrak ve milletle hiçbir sorunu olmadığını söyledi. Ercan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aleviler Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu laik devletten yana olan bir toplumdur. Vatanla derdimiz yok. Iyi ki Türkiyeliyim, iyi ki Aleviyim. Bizim için Alevilikten öte insan gelir. Alevileri ikinci sınıf insan yerine koyuyorlar. Bunu kabul etmiyoruz. Her zaman ötekileştiriliyoruz. Bizim siyasi partilere ihtiyacımız var. Aydın, demokrat, Atatürkçü, vatanına ve milletine bağlı bir siyasi partiye çok ihtiyacımız var. Cemevlerimiz yasal halde değil. Giderlerimizi halkın katkı ve bağışlarıyla karşılıyoruz. Devlet bize destek olmuyor. Zorunlu din dersi sorunumuz var. Sünni islamı ile alevi islamı farklı. Evlerimizden resim dinde yasak diye resimleri indiren çocuklarımız var. Her Alevi evinde Mustafa Kemal'in resmi vardır. Alevilerin yüzde 99'u vatan ve Atatürk sevgisi ile yetişir.”

‘DİN DERSLERİ TARİH DERSLERİ İÇİNDE OKUTULMALI’
Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek Alevi yurttaşların eşitliğin, özgürlüğün ve laikliğin yaşaması için bir güvence olduğunu belirterek, laikliğin birleştirici yönüne dikkat çekti. Perinçek şunları söyledi: “Can kavramı Türkçe'nin en güzel kavramıdır. Canda hepimiz eşitleniyoruz. Aynı zamanda can kavramında sıcaklık var, insanlık var. Hz. Muhammet zamanı Alevi-Sünni diye bir bölünme yoktu, birdik. Yine bir olacağız. Vatanımızın birlik ve bütünlüğü için hep biriz. Cumhuriyetimiz laiklik temelinde kurulmuştur. Laiklik bizi birleştiriyor. Laiklik karşılıklı hoşgörü, eşitlik ve özgürlükle bizi birleştirmektedir. Erenler geleneği bize eşitliği, insana sevgi ve saygıyı tanıttı. Vatan Partisi laikliği savunuyor. Toplumun din temelleriyle düzenlenmesini kabul etmiyoruz. Din dersleri tarih dersleri içinde okutulmalı. Bilimsel olarak din tarihi öğretilmeli. Alevi yurttaşlarımızın taleplerini kabul ediyoruz.”

'BÖLÜCÜLER ALEVİLİĞİ İSLAM DIŞI GÖSTERİYOR'
Tüm yurttaşların inandığı gibi ibadet etme hakkına sahip olduğunu söyleyen Perinçek şöyle devam etti: “Aleviliği islam dışı gösteren bazı kesimler oldu. Bunlar bizi birbirimizden ayırmak için söylenen sözlerdir. Bunun arkasında bilimsel çalışmalardan çok bir kasıt var. Bu Türkiye'yi bölmek için yapılmış bir şey. Türkiye'yi bölmek isteyenler Aleviliği islam dışı gösteriyor. Bütün yurttaşlarımızı eşit olarak görüyoruz. Laiklik bizi birleştiren bir temel. Tüm yurttaşların inandığı gibi ibadet etme hakkını savunuyoruz. Alevilik de hep laikliği savunmuştur. Laiklik eşitliğimizin de bir güvencesidir. Alevi kültürü bin yıl boyunca Türkçe'yi taşıdı. Hacı Bektaş Veli, Yunus Emre, Pir Sultan Abdal bizim büyük öğretmenlerimizdir. Bu nedenle esin kaynağımızdır. ”
Rıza Zelyut ise “Alevi halkının yüzde 98'i Atatürkçüdür. Burası Mustafa Kemal Atatürk'ün bir kurumudur. Alevi Dergahlarını Mustafa Kemal değil, Yeniçeri Ocakları ile birlikte 2. Mahmut kapattı” ifadelerini kullandı.

HABER: DENİZ ÇAĞLAYAN
KAMERA: İNANÇ SARAÇOĞLU 


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar