banner864

Vatan Partisi'nin Mısır Heyeti, İstanbul'a döndü 23 Mayıs 2015, 18:14

Mısır'da üst düzey temaslarda bulunan Vatan Partisi'nin Mısır heyeti, İstanbul'a döndü. Emekli Tümamiral Soner Polat başkanlığındaki heyet, bir basın toplantısı düzenledi. Polat, görüşmelerin ana gündeminde Mısır’ın, Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la gerçekleştirdiği Doğu Akdeniz zirvesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin hassasiyetlerine ilişkin uyarılarda bulunduklarını belirtti.
Kahire ziyaretinden dönen Vatan Partisi heyet, basın toplantısı düzenledi. Heyet Başkanı Emekli Tümamiral Soner Polat, eski Milli Savunma Bakanı Barlas Doğu, emekli Büyükelçi Hamit Osman Olcay ve Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Soner'den oluşan heyet İstanbul il binasında açıklamalarda bulundu.

4 gün boyunca Mısır'da önemli temaslarda bulunan heyete ilgi yoğun oldu. 

Mısır’ın kurucu partisi el Wafd ile görüşen heyetin, Mısır Dışişleri Konseyi'ndeki ziyaretinde gündem Doğu Akdeniz'di. 

Vatan Partisi heyeti,  Mısır’ın Yunanistan ve Güney Kıbrıs’la gerçekleştirdiği tek taraflı zirveleri eleştirdi. Polat, Mısır'ı uyardıklarını, Türkiye ile işbirliği yapmlarını önerdiklerini ifade etti. 

Mısır, Vatan Partisi'nin izyareti öncesinde eski Cumhurbaşkanı Mursi'ye idam kararı ile gündeme gelmişti. AKP hükümeti kararı eleştirmişti. Ancak bu eleştirilerin aksine Mısır sokakları sakin.

Mursi'nin devrildiği dönemde de Mısır'da bulunan Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Yunus Soner, kendilerine buna yönelik hemen hemen hiç soru sorulmadığını belirtti.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar