banner864

Ve profil fotoğrafını değiştirdi 09 Mayıs 2014, 15:55

Bursalı Adem Aydın'ın fotoğrafını kullanıp 'Taci Kalkavan' hesabı ile 280 binden fazla kişiye Twitter'da ulaşan kişi, mahkemeden aleyhine karar çıkınca profil fotoğrafını değiştirdi.
Profiline orijinal fotoğrafa benzeyen bir karikatür koyan Orçun O. takipçilerine de, "Böyle oldu mu?" diye sordu.Orhangazili firma sahibi Adem Aydın (46), kendisine ait fotoğrafların Taci Kalkavan isimli hesapta kullanılmasını şikayet ederek kendi fotoğraflarını profil fotoğrafı olarak kullanan Twitter fenomeni Orçun O. hakkında Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açılması için başvuruda bulunmuştu. Daha önce de dava açan ancak sonuç alamayan Adem Aydın’ın ikinci davasından beklenen karar çıktı.

FOTOĞRAFLARI KILIKTAN KILIĞA SOKULDU

Adem Aydın’ın gençlik yıllarında çektirdiği fotoğraflar kullanılarak Twitter’da 'Fikirtepeli asi karakter Taci Kalkavan' takma ismiyle hesap açıldı. 2010 yılında açılan hesabın takipçileri giderek artarken, bunu 2012 yılında fark eden Adem Aydın büyük şaşkınlık yaşadı. Hesabın sahibi Orçun O. ile de görüşmeler yapan Adem Aydın, fotoğrafları kılıktan kılığa sokularak kullanılmaya devam edince halen 280 binden fazla takipçisi bulunan 'Taci Kalkavan' hesabının kapatılması için Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı.

ENGELLENMESİNE KARAR VERİLDİ


Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi’nde Adem Aydın’ın başvurusu üzerine açılan dava karara bağlandı. Mahkeme; Adem Aydın’ın resminin kullanılarak internet ortamında küfürlü ve siyasi içerikli konuşmalar yapıldığını, resmine çeşitli ilaveler yapılarak kişilik haklarına saldırıda bulunulduğunu tespit etti. Mahkeme sonucunda ise Adem Aydın ile ilgili her türlü yayın içeriğinin kişilik haklarının korunması amacıyla https//twitter.com/taci_kalkavan adresine erişimin engellenmesine, gereğinin yapılması için kararın TİB’e gönderilmesine karar verildi.HESAPTAKİ FOTOĞRAFI DEĞİŞTİRDİ


Orhangazi Sulh Ceza Mahkemesi, Adem Aydın’ın 14 Nisan’da kabul ettiği talebini 16 Nisan’da karara bağladı. 7 günlük itiraz süresinin geçmesine ve engellenme kararının TİB’e gönderilmesine rağmen taci_kalkavan hesabını bir süre daha kullanan Orçun O., daha sonra profiline fotoğrafa benzer bir karikatür koyup, "Böyle oldu mu?" diyerek takipçileriyle paylaştı.

İHA

Etiketler

Yorum Gönder