Veli Devecioğlu hayatını kaybetti 09 Haziran 2015, 23:16

Türkiye kıdemli hukukçularından birini kaybetti. Eski Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Veli Devecioğlu, 87 yaşında hayata gözlerini yumdu. Demokrasi, cumhuriyet ve insan haklarına verdiği büyük değerle tanınan Devecioğlu, bugün Bozüyük Kızılcapınar'da toprağa verilecek.
Türkiye kıdemli hukuk adamlarından birini kaybetti.

Eski Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Veli Devecioğlu, 87 yaşında hayata gözlerini kapadı.

Bilecik'in Bozüyük ilçesinin Kızılcapınar köyünde doğan Devecioğlu, uzun yıllar Cumhuriyet savcısı olarak görev yaptı. Cumhuriyetin örnek aydınlarından biri olan Veli Devecioğlu, hukukun üstünlüğü ve insan hakları için ömrü boyunca mücadele etti.

Aziz Nesin'in en yakın dostu ve avukatı olan Devecioğlu, 12 Eylül sonrasında emekliye ayrıldı. 90'lı yıllarda İşçi Partisi'ne üye oldu ve merkez disiplin kurulu üyeliği yaptı. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in danışmanlığını da yürüten Devecioğlu, Ergenekon tertibi sürecinde Perinçek'in ve İşçi Partisi üyelerinin avukatlığını yaptı.Ermeni soykırımı yalanlarına karşı mücadele yürüten Talat Paşa Komitesi'nde de aktif rol alan Veli Devecioğlu, Avrupa merkezlerinde yapılan Talat Paşa Komitesi etkinliklerine de katıldı.

Vatan Partisi üyesi Develioğlu'nun cenazesi bugün doğduğu yerde, Bozüyük Kızılcapınar'da toprağa verilecek.Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar