banner864

Venezuela ordusu son noktayı koydu 21 Şubat 2014, 17:40

Venezuela Savunma Bakanı Amiral Carmen Meléndez, Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetler(FANB) adına bir açıklama yaptı.
Bayan Meléndez kuvvet komutanlarıyla beraber olarak basına okuduğu bildiride Bolivarcı Hükümete yönelik şiddet eylemlerini kınarken gereken her şeyi yapacaklarını ilan etti. Bolivarcı ordu açıklamasında 11 Nisan 2002’de Başkan Chavéz’e karşı gerçekleşen ABD’ci darbe hatırlatılarak çok kararlı biçimde aynı senaryoya izin verilmeyeceğinin altı çizildi.

Bildiride “Comandante” Chavéz’e ve Bolivar’a bağlılığını güçlü ifadelerle belirten komutanlar Amiral Meléndez’in açıklaması sonunda hep beraber “Chavéz yaşıyor, mücadele sürüyor” sloganını attı.

Amiral Meléndez'in açıklaması şöyle: 
“Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetler(FANB), Stratejik Operasyon Komutanlığı’nın temsilciliğinde, askeri düzene göre komutanlar, Bolivarcı Milis teşkilatı ve ben, halk egemenliğinin Savunma Bakanı olarak, Chavéz’in ve Bolivar’ın vatanı olan ülkemize; Venezuela Bolivarcı Cumhuriyet’inin anayasa ve yasalarına bütünüyle bağlı olduğumuzu, hiçbir şekilde seçim yolu dışında siyasi iktidarı alma niyetlerini hoş görmediğimizi ilan ediyorum.
Bu anlamda, Venezuela’da bir kesim tarafından kanuna karşı işlenen, dışarıdan destekli olduğu kanıtlanmış, şiddet eylemlerini reddediyoruz. Liderlerinden birinin “pasif protesta” olarak nitelendirmesine karşın, herkesin gözünün önünde bu şiddet hareketini gerçekleştiren kişiler tamamen düzen dışı ve başkasına acı veren, insanların ölümüne neden olacak, yaralayacak, kamu ve özel mallara zarar verecek kadar saygısız kişilerdir.
Devletin yasal güçleri olarak bize bağlı kuvvetlerce izlemek zorunda kaldığımız tüm bu arzu edilmeyen şiddet atmosferini reddediyoruz. Gereken her şeyi kanunlara kesin biçimde bağlı ve en keskin biçimde insan haklarına saygılı olarak yaptık ve yapacağız.
Anayasal Devlet Başkanımız ve Bolivarcı Ulusal Silahlı Kuvvetlerin Başı Nicolas Maduro Moros, halk ve ordu hiç olmadığı kadar birlik içinde çalışıyoruz ve 11 Nisan 2002’dekine benzer bir senaryoya asla müsaade etmeyeceğiz. Asla, biz iyi dinleyin, anayasal yol dışında ortaya çıkacak bir hükümet biçimine izin vermeyeceğiz.
Vatan düşmanlarının bizi bir pusuya taşımak istediği bu koşulları aşıp hep beraber ileriye çıkacağız. Simón Bolívar’ın dediği gibi: “Birlik, birlik ya da anarşi bizi yok eder”
Silahlı Kuvvetler daima adaletin ve vatanın gelişmesinin yanında olacaktır. Hepimizin yaşayacağı bir barış toprağı yaratalım.
Chavéz Yaşıyor, Mücadele Devam Ediyor!”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

ipedirne :

Emperyalizme karsi direnen uluslara selam olsun

Kamuran KÜLÜNKOĞLU :

venezuela halkini gösterdikleri kararlılık için kutluyorum.

mdd :

heryer venezuella heryer chavez

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar