Yabancı doktor tartışmaları yeniden gündemde 29 Temmuz 2014, 14:28

Sağlık Bakanlığı ithal hekimi yeniden gündeme getirdi. Bakan Mehmet Müezzinoğlu, uzman doktor ihtiyacının Yunanistan'dan karşılanabileceğini söyledi. Bakan 5 bin kişinin Türkiye'deki üniversitelerde asistan olarak istihtam edilebileceğini açıkladı. Ancak uzmanların kaygıları var.
Hükümet ithal hekim, yani yabancı doktor tartışmalarını yine gündeme aldı. Sağlık Bakanılğı Yunanistan'dan  5 bin ithal doktor getirmeye hazırlanıyor.

Geçen hafta Yunanistan’a giden Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, doktor ihtiyacının Yunanistan'dan karşılanabileceği söyledi. Müezzinoğlu, 5 bin kişiye asistanlık imkanının tanınabileceğini açıkladı.

Müezzinoğlu, "Yunanistan’da doktorlar uzmanlık eğitimi için uzun yıllar bekliyorlar. Biz bu doktorlara uzmanlık eğitimini Türkiye’deki üniversitelerde yaptırırsak hem asistan ihtiyacımızı karşılarız hem de gelecekte uzman doktor ihtiyacımıza çare olur. " dedi.

Bakan Müezzinoğlu YÖK ile çalışma yaparak projeyi hayata geçireceklerini söyledi. Bu durumda üniversitelerdeki yabancı asistan konjenjanının artırılması lazım. Hekim meslek örgütleri de "yabancı asistan" girişimlerinden kaygılı.

Doktorlara  göre amaç hekim emeğini ucuzlatmak. Yabancı hekimler ülkemizde çok cuzi bir maaş alıyor. Sağlık Bakanlığı hem yabancı asistanları ucuza çalıştıracak. Hem de Türk hekimlerin emeğini ucuzlatacak.

Akıllara takılan bir diğer soru da "Yunanistan'dan getirilecek asistan hekimlerin yeterli eğitim alıp almadıkları... Uzmanlar, hükümetin almayı planladığı 5 bin yabancı asistan hekimin eğitimiyle ilgili de tartışmalar yaşanacağı görüşünde. Türkçe bilmiyor olmaları da diğer bir tartışma konusu.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

cumali :

yurtdışı tıp mezunu vatandaşlarımıza çalışma izni verilmiyor neden bu ğenclerin ne durumda olduğunu düşünmüyor da yunanları düşünüyoruz

Juma :

bu ne yaaa

cumali TEKE :

neden türki cumhuriyetler degilde yunanistan buna açıklama istiyorum

ahmet mercan :

Bu tüm doktorlara ihanettir..mtus için ing ve 6 yılın derslerine calısıp 2500 kontenjana girmek icin carpınsınlar elin işsiz doktoru olmayan Türkcesiyle beleşe asistan olsun..ihanet resmen ihanet

tayyip rummu? :

ab ülkelerinde bile iş bulamayan niteliksiz türk düşmanı doktorları tayyip ülkemizi çökertecek ajan olmaları ihtimali olan son tubitak rezaletindeki gibi rum doktorları ülkemize yerleştirmek türk insanını rumlara kobay olarak kullandırmak istiyor. hangi icraatı türk milletini ayaklarının altına almış bu zatın hayırlıki bu olsun.? bu millete düşmanlıktan başka birşey değil!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar