Yalova’da Çankaya modeli oluştu 03 Haziran 2014, 11:18

Tayyip Erdoğan, Yalova seçimleri için, kendi il yönetimine “Cumhurbaşkanlığı seçimleri kadar önemli” diyordu. Boyunun ölçüsünü aldı. Çankaya yolunda bir kez daha alacak.
PKK ile işbirliği yapan kaybetti

Yalova’da PKK ile işbirliği yapan AKP kaybetti. Gazetelerin ortak belirlemesi: HDP oyları AKP’ye gitti.

HDP dedikleri PKK.
Sonuç: PKK ile işbirliği yapan AKP Cumhurbaşkanlığı seçimi kadar önemli dediği çarpışmada tuş oldu.

İşçi Partisi’nin Yalova’da Güçbirliği çalışmaları

Yine gazeteler saptıyor ve seçim sandıklarında yapılan karşılaştırmalar doğruluyor: İşçi Partisi’nin etkilediği oylar, özellikle altını çiziyoruz milliyetçi oylar, Güçbirliğinin ortak adayı Vefa Salman’ın başarısında belirleyici oldu. 30 Mart’ta MHP oylarının yoğun olduğu sandıklarda bu kez CHP oylarının büyüdüğü görüldü.

İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı E. Jnd. Alb. Atillâ Uğur ve eski Ülkü Ocakları İstanbul İl Başkanı Levent Temiz, seçim öncesinde Yalova’ya gittiler. Orada milliyetçi gençlerle Ülkü Ocakları’nda toplantı yaptılar. Bu toplantıya TGB Yalova İl Başkanı Seçkin Duran da katıldı. Atillâ Uğur, bu seçimde vatanseverlerin AKP iktidarına karşı birlikte hareket etmelerinin ne kadar önemli olduğunu anlattı ve milliyetçi gençlerle anlayış birliği oluşturdu.

Ayrıca İşçi Partisi Yalova İl Başkanı Hüseyin Irızak, vatansever oyların birleştirilmesi için özel çalışma yürüttü. İşçi Partisi, Yalova seçiminde başarının anahtarının Güçbirliği olduğunu belirlemişti. Güçbirliği kendiliğinden oluşmadı.

Sonuç: Milliyetçi oylar CHP adayında birleştirildi ve seçim kazanıldı.

Yalova’da Çankaya provası
Yalova seçimi Çankaya hesaplaşmasının provası oldu. Böylece bir model oluştu.
Cumhurbaşkanlığı seçimini belirleyecek olan, vatansever oylardır.

PKK ile işbirliği yapan, bırakalım yeni oy kazanmayı, kendi seçmenini de kaybeder.
Vatansever oyları birleştirmeye yönelik seçim stratejisi ise kesin zafer kazanır.
MHP oyları kazanılamaz diyen anlayışların perde arkasında PKK dostluğu vardır. Amaçları, PKK için alan açmak, PKK’ya müttefikler sağlamaktır.

Türkiye’nin önünde vatanı bütünleştirme sorunu var.
Türkiye’nin önünde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne düşman olarak örgütlenen bölücü silahlı güçleri temizleme sorunu var. Bir ülkede iki silahlı güç olmaz.

Vatanı bütünleştirme ve Türk Ordusu’nun Türkiye’deki silahlı güç tekelini yeniden kurma görevine sırtını dönenler seçim kaybeder.

Yalova deneyimi, bu açıdan büyük ders değeri taşıyor ve ışık tutuyor.

Doğu Perinçek
ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

cenap aytepe :

sayın perinceğin düşünceleri tam anlamıyla doğrudur .ancak türkiyenin vatansever güçleri akıllarını başlarına alıp önümüzdeki cumhur başkanı seçimlerini birlik içinde açıkça bir vatansever etrafında birleşerek atatürkün yolunu açmalıdırlar yoksa en altda kendileri kalack .

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar