banner864

Yalova'da seçimler iptal 21 Nisan 2014, 18:18

AKP itiraz etti, Yüksek Seçim Kurulu iptal etti. Sandık tartışmalarının bitmediği 30 Mart yerel seçimlerinde Yalova'yla ilgili karar açıklandı. YSK, CHP’nin 6 oy farkla kazandığı seçimi 7 kısıtlı seçmenin oy kullandığı gerekçesiyle iptal etti. Seçimler 1 Haziran'da tekrar yapılacak.
Yüksek Seçim Kurulu, AK Parti'nin başvurusu üzerine Yalova seçimlerini iptal etti.

30 Mart yerel seçimlerinde sandık ve oy sayımı konularında büyük tartışmalar çıkmıştı. İlk açıklanan sonuçlara göre Yalova'da seçimi 1 oy farkla AKP adayı kazanmıştı. Ardından İl Seçim Kurulu CHP'nin itirazları incelendi. Seçimleri CHP'li adayın 6 oy farkla kazandığı belirlendi. Bu sefer de AKP itiraz edince Yüksek Seçim Kurulu Yalova seçimleri ile ilgili son kararını verdi.

YSK, CHP’nin 6 oy farkla kazandığı seçimi 7 kısıtlı seçmenin oy kullandığı gerekçesiyle iptal etti. YSK 2'ye karşı 9'a oyla seçimlerin yenilenmesi kararı alındı.

Yalova’da 1 Haziran’da aynı seçmen listesi ve aynı adaylarla belediye başkanlığı seçimi yapılacak.

YSK daha önce de Eskişehir Mahmudiye’deki seçimi aynı gerekçeyle AKP'nin itirazı üzerine iptal etti.

İl başkanları toplantısında söylemişti

Başbakan Erdoğan geçen hafta AKP il başkanları toplantısındaki konuşmasında yerel seçimleri değerlendirerek, Yalova’yla ilgili şöyle konuşmuştu:

“Ağrı hariç olmak üzere, tabii bu arada Yalova’yla ilgili nihai karar daha henüz verilmedi, bir de onun kararını bekliyoruz, eğer o da yaptığımız itiraz istikametinde olursa, demek ki Ağrı ve Yalova da o zaman 1 Haziran’da 2 tane il belediyesi seçimi olacak. 50 ilin Yalova dışında 30’unu, 919 ilçenin 563’ünü ve 394 beldenin 213’ünü beş yıl boyunca bizim başkanlarımız yönetecekler.”

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

besim bediroglu :

Üstüne üstlük bazi AKP liler cikip su yorumu yapiyolar ..CHP nin bütün itirazlari kabul ediliyor AKP nin itirazlari kabul edilmiyo ....bu kadar piskinlik olurmu bu resmen secmenlerle dalga geçmektir....bana gore.

E. özaydin :

ankara ve antalya da da iptal edin de dürüstlügnüzü bilelem

Musa Özben :

yazıklar olsun. esas iptal olması gereken ankara iken yapılan haksızlıklara bakın. b en ce bu defa fark dahada fazla olmalı ve tokat gibi suratlarında patlamalı.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar