banner864

'Yargı paketi' kabul edildi 02 Aralık 2014, 21:34

Yeni yargı paketi Meclis Genel Kurulu'ndan geçti. Düzenlemeyle, yargıtdaki tayin ve atamalardan, kolluk kuvvetlerinin görevlerine kadar bir çok alanda değişikliğe gidildi. İşte yargı paketinde yer alan düzenlemeler.
Yeni yargı paketi Meclis Genel Kurulu'ndan geçti. Düzenlemeyle, yargıtdaki tayin ve atamalardan, kolluk kuvvetlerinin görevlerine kadar bir çok alanda değişikliğe gidildi. İşte yargı paketinde yer alan düzenlemeler.

Yeni yargı paketi Meclis Genel Kurulu'nda onaylandı. Paket, 17 ret oyuna karşılık 211 kabul oyuyla Meclis'ten geçti. Yeni düzenlemeler hem polise hem de yargı mesuplarına yeni haklar getiriyor.

Düzenlemeyle, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun "şüpheli veya sanıkla ilgili arama" maddesinde değişikliğe gidildi. Buna göre, şüphelilerin ev, işyerlerinde arama yapabilmesi için "kuvvetli şüphe" yerine artık "makul şüphe" yeterli sayılacak.

"Anayasal Düzene Karşı Suçlar" başlığı altına yeni maddeler eklendi. Dinleme kararlarınının ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimlikleri veya yargılamayı yapan mahkemeler tarafından verilmesinin önü açıldı.

Yeni düzenlemeyle devletin güvenliğine ilişkin suçlarda; "dinleme ve kayda alma", "gizli soruşturmacı görevlendirme" yapılabilecek.

Yargıdaki atama ve tayin işlemlerine ilişkin de önemli düzenlemeler yapıldı. Buna göre Danıştay tetkik hakimlerinin görev yerlerini, Başkanlar Kurulu değil Başkanlık Kurulu belirleyecek. Danıştay'a 39 yeni üye seçilecek. 23 savcı ve 50 tetkik hakimi alınacak.  Yargıtay’daki daire sayısı da 38’den 46’ya çıkarılacak.

Hakim ve savcılara aylık ek tazminat ödenecek. Hakim ve savcı maaşlarında bin 154 lira artış olacak. Hakim ve savcılar hakkında 14 Şubat 2005 tarihinden 1 Eylül 2013 tarihine kadar verilen uyarma, aylıktan kesme, kınama ve kademe ilerlemesini durdurma cezaları bütün sonuçları ile affedilecek.

Düzenlemeyle, Yargıtay Kanunu'nda öngörülen "Adli Yılın Açılışı"na ilişkin düzenleme yürürlükten kaldırıldı.

Düzenlemede öne çıkan maddelerden biri de hukuk mezunu olmayan yargı üyelerine sınavsız fakülte imkânı veren teklifin 7'nci maddesiydi. Ancak bu düzenleme iptal edildi.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

AV.YENAL ÜNSELİ :

laik cumhuriyet idaremizin temelini dinamitleme teşebbüsü..ama amaçlarina ulaşamiyacak,yakinda da deliğe süpürülecekler..!!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder