banner864

Yargıtay'dan HDP'ye terör incelemesi 28 Temmuz 2015, 12:24

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, “Anayasa’nın siyasi partilerle ilgili maddelerine aykırılık” gerekçesiyle HDP ile ilgili inceleme başlattı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP'nin faaliyet ve söylemlerine dair incelemenin ardından gerek görürse dava açılması için harekete geçecek.

Star gazetesinin haberine göre, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, HDP hakkında Anayasa'nın 68 ve 69.maddelerinde belirtilen, “Hiçbir siyasi parti suça teşvik edemez" hükmü uyarınca resen inceleme başlattı. Başsavcılık, bu kapsamda basında çıkan haberler, parti hakkındaki şikayetler ile HDP'li bazı parti yöneticiler hakkında başlatılan soruşturmaları inceliyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Bürosu'nun, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın “Biz sırtımızı YPG'ye, YPJ'ye ve PYD'ye yaslıyoruz. Bunu söylemekte, bunu savunmakta hiçbir sakınca görmüyoruz", Selahattin Demirtaş'ın, “Halkımız, siyasi kurumlarımız, sivil toplum örgütleri, belediyeler, meslek örgütleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir" açıklamaları ile HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız hakkındaki "PKK kuryesini Ceylanpınar'a götürdüğü" iddialarının incelendiği belirtiliyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısının açacağı olası bir kapatma davası, Anayasa Mahkemesi'nde karara bağlanacak.


ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

TC.Vesile kaynar :

Bunların Adaylığı olmadan önce nerede imişler buna günaydın denir birisi teröre yataklık yapmaktan içeride yatarken dışarıdakiler secim için aday yapıyorlar kendisi yok kazanıncada berat ettirdiler ey yargıçlar Meclisi oluşturan Vekillerin AK PAK olması gerekmezmi Bir iş görüşmesinde bile didik didik araştırılıyor ama ülkeyi yönetenleri hiç araştırma yapılmıyor Türk kimliği yetiyor artık kimliğede bakılmıyor ipini koparan kendisini aklamak isteyen soluğu Meclise koşuyor.Türiye Meclisi hain dolu nasıl olacak

Ibrahim :

Yargıtay bu güne kadar neredeydi; tatilde mi ?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar