banner864

Yargıtay’da kritik seçim 22 Aralık 2014, 18:29

Ergenekon kumpasının şüphelileri Yargıtay'da daire başkanı oldu. Ergenekon'da hedef alınan Hamdi Yaver Aktan, Hüseyin Boyrazoğlu, İbrahim Şahbaz Yargıtay'ın yeni dairelerine başkan seçildi. 21’inci Ceza Dairesi Başkanlığı'na gelen Boyrazoğlu 445 oy ile en çok oy alan isim oldu.
 Yargıtay'da kritik seçim yapıldı. 505 üyenin oy kullandığı seçimlerde 13 aday Daire Başkanlıkları için yarıştı. Yargıtay Büyük Genel Kurulu yeni oluşturulan 8 Ceza Dairesi için başkanlarını seçti.
Ergenenekon kumpasında hedef alınan üç isim Yargıtay'da Daire Başkanı oldu. O isimler Hamdi Yaver Aktan, Hüseyin Boyrazoğlu ve İbrahim Şahbaz...

Hamdi Yaver Aktan 18. Ceza Dairei Başkanlığı'na seçildi. Aktan, Ergenekon tertibinin yargı ayağında ilk hedef alınan yüksek yargıçtı. F tipi medya Hamdi Yaver Aktan'ı “Ergenekon’un Yargıtay’daki başı” manşetleriyle hedef almıştı. Aktan 290 oy ile 18. Ceza Dairei Başkanı oldu.

21. Ceza Dairesi Başkanlığı'na 445 oyla Hüseyin Boyrazoğlu seçildi. En yüksek oyu alan Boyrazoğlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcısı iken Ergenekon şüphelisi olarak telefonları dinlenmişti. Hüseyin Boyrazoğlu'nun dinlemesi Ergenekon savcıları ile Adalet Bakanlığı müfettişleri tarafından tertiplemişti.

İbrahim Şahbaz... O da Ergenekon tertibiyle hedef alındı. Gizli tanık beyranlarına dayanarak telefonları dinlendi. İbrahim Şahbaz 345 oy alarak Yargıtay 22'ince Ceza Dairesi Başkanlığı'na seçildi.

8 Daire Başkanlığı seçimini kazanan isimler Yargıda Birlik Platformu'nun desteklediği adayları olması dikkat çekti. 
16’ıncı Ceza Dairesi Başkanlığı’na Eyüp Yeşil, 17’inci Ceza Dairesi Başkanlığı'na Abdulhalik Yıldız, 19’uncu Ceza Dairesi Başkanlığı’na Ramazan Özkepir, 20’nci Ceza Dairesi Başkanlığı'na İlmettin Köklü, 23’üncü Ceza Dairesi Başkanlığı'na Şakir Aktı, 8'inci Hukuk Dairesi Başkanlığı'na da Fahri Akçin seçildi. 

Yargıtay Genel Kurulu, Yargıtay 1’inci Başkanlık Kurulu Üyeliği için yeniden sandık başına gidecek. Seçilecek 1’inci Başkanlık Kurulu, daireler arasındaki işbölümünü düzenleyecek. ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder