banner864

Yargıtay'dan Kürdistan'a onay! 29 Haziran 2014, 11:14

Yargıtay Başsavcılığı Kürdistan'a onay verdi! Başsavcılık, Barzani'nin desteklediği ve isminde Kürdistan geçen siyasi parti başvurusunu onayladı. Kararda, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin isminde ve tüzüğünde Anayasa'daki hükümlere aykırılık görülmediği belirtildi.
Adında Kürdistan olan siyasi partiye Yargıtay'dan vize çıktı. Yargıtay Başsavcılığı, isminde "Kürdistan" olan ilk siyasi partiye onay verdi. Partinin kısa adı T - KDP oldu.

Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi ilk vizeyi İçişleri Bakanlığı'ndan almıştı. Ardından Yargıtay'ın adında Kürdistan olan bir partiye onay verip vermeyeceği merak konusu oldu. Partinin başvurusunu inceleyen Yargıtay Başsavcılığı, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi'nin isminde ve tüzüğünde Anayasa'daki hükümlere aykırılık görmedi ve partinin kuruluşuna onayladı.

Kurucu Genel Başkanlığını Mehmet Emin Kardaş'ın yaptığı T-KDP, bağımsız Kürdistan'ı hedefliyor. Parti Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin partisiyle aynı ismi taşıyor.

Partinin önder olarak gördüğü siyasi isimlerin başında Mesud Barzani'nin babası ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi'nin kurucusu Mustafa Barzani var. Dersim isyanında isyanın liderlerinden Seyid Rıza da önder kabul edilen isimler arasında.

Parti amblem olarak Ağrı Dağı'nın ardından doğan Güneş'i kulllanıyor.

ulusalkanal.com.tr


Yorumlar

Ahmet Duran urfalıoğlu :

Türkiye Cumhuriyeti İlelebet paidar kalacaktır

heddam :

hadi bakalım tüm akepelilere hayırlı uğurlu olsun ikinci partiniz yargıtayca onaylandı kürdistanın başında dad apo akepenin başında tayyip türkiye cumhuriyetini kardeş kardeş idare ederler siz akepedeki türkmüsünüz neysenis gen ikişsine birden türkiye sizden gurur duyuyo diye bağırırsınız

Kamil AKYÜZ :

bravvo yargıtaya'.. bdp be hdp de anayasal parti olarak kabul edildi. ama tbmm içinde ve dışındaki eylemleri biliniyor. barzani ile dirsek temasından sonra kucaklaşarak birlikte yürüyecekler bu yolları ayrıca destek partinin de yardımıyla misaki milli sınırlarda değişim kaçınılmaz olacaktır.akıllı olalım uyanık olalım

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar