banner864

Yarın 10 Kasım Atatürk’ün Altı Ok’u gündemde 09 Kasım 2014, 10:10

Başbakan Davutoğlu’nun 6 Kasım 2014 günü 11 bakanı yanına alarak açıkladığı Yapısal Dönüşüm Hamlesi basında yerli yerine oturtulamadı. Sanki AKP iktidarı kendi çizgisinde “ileri bir hamle” yapıyor. Sunuş öyle. Bu sunuşu AKP’nin muhalifleri de anlayamadı, çünkü çıkmaz onların da çıkmazı.
İşçi Partisi, halkın muhalefetini temsil ettiği için süreci görmektedir.

İFLASIN VE KRİZİN İLANI

Davutoğlu’nun hamlesi, aslında bir iflasın ilanıdır.
İflas eden, 1980 yılından bu yana uygulanan Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme Programı’dır. Turgut Özal, Tansu Çiller ve Tayyip Erdoğan ekonomisi iflas etmiştir. Küresel efendilerin 34 yıldır yürüttükleri Millî Devleti yıkma girişimi, ekonomi cephesinde de bozguna uğramak üzeredir.
Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme Programı’nın özeti: Paranın, malların ve emeğin giriş çıkışı üzerindeki devlet denetiminin kaldırılmasıydı. Beş Kaldır Programı diye anlatmıştık:
- Paranın giriş çıkışına kontrolü kaldır,
- Gümrükleri kaldır,
- KİT’leri kaldır,
- Tarıma destek akçalarını kaldır,
- Kamu hizmetlerini ve toplumsal güvenliği kaldır.
İşte bu program iflas etmiştir.

İFLAS VE KRİZ YENİ SİSTEMİN HABERCİSİ

İflas eden sistem krize girer. İflas, yeni bir sistemin kuruluşunun eşiğidir.
Her iflas, kuşkusuz bir dayatmadır aynı zamanda. İflas eden sistemle devam edemezsiniz. Sisteme ölümüne bağlılık, ölüme koşmaktır.

Tayyip Erdoğan hükümeti, 2002 yılında Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme Programı’nı gaddarca uygulasın diye hükümet koltuklarına oturtulmuştu. İkinci görevi de, BOP Eşbaşkanı olarak, kendi deyişiyle “Diyarbakır’ı merkez yapmak” idi. Başka deyişle Türkiye’yi bölmek!

Her iki görev de 2014 yılında kayaya dayandı, yürümüyor.
Davutoğlu’nun hamlesi, 1980 öncesi siyasetlere dönüşü içeriyor. İthal ikamesi, korumacılık, devlet müdahalesi, iç piyasanın genişletilmesi, küçükten en büyüğüne kadar sanayicilerin özendirilmesi ve yerli üretimin desteklenmesi yeniden gündemde. Tarım da desteklenecek kaçınılmaz olarak. Girilen yol budur.
Davutoğlu, 25 eylem planından dokuzunu açıkladı. Devamı geliyor. Parasal siyasetlerin de bu programla uyumlu olacağını tahmin etmek için müneccim olmaya gerek yok. Gümrükler yeniden kurulurken, paranın gümrükleri de kuşkusuz yeniden inşa edilecek. Yeni hamlenin hedeflerinde Merkez Bankası ve İMKB’nin bulunacağı şimdiden belli. Asıl gümbürtü o zaman kopacak.

BÖLENLER BÖLÜNÜYOR

Bu hamle, zorunluydu, kaçınılmazdı. AKP için dış ödemeler açığına dayanabilme şansı bitmişti. Her borçlanmanın bir sonu vardır. Oraya gelindiğini sürekli vurguladık. Şimdi kendileri itiraf etmek durumunda kaldılar.
Yeni hamle, AKP iktidarının iflasıdır. Ve her iflas, bölünmeyi getirir. AKP, Türkiye’yi böldüğü için bölünüyor.
Ve AKP, Türkiye’yi borca batırdığı için de bölünüyor.

ONLAR UÇURUMA TÜRKİYE KURTULUŞA

Dünya Ekonomisiyle Bütünleşme Programı’nın gaddar uygulayıcıları, virajı alıp yeniden Karma Ekonomiye dönme olanağına sahip değiller. Onları uçurum bekliyor. Davutoğlu’nun frene basması ve direksiyonu kırma gayreti, onları uçurumdan kurtaramayacak.

Türkiye, şimdi yeni bir sürecin eşiğindedir. Millî Devletin ekonomik temeliyle birlikte yeniden inşası önümüzdeki programdır. Kemalist Devrimin Altı Ok Programı, Türkiye’nin ufkundadır. Bu nedenle İşçi Partisi’nin görev günleri gelmektedir.

Yarın 10 Kasım!
Atatürk öldü diyorlardı. Küresel efendiler, “Kemalizmin sonu geldi” diye ferman buyurmuşlardı. Kemal Kılıçdaroğlu takımı, Altı Ok’un modası geçti diye nutuklar atıyordu. CHP’nin yeni ekonomi yıldızı Sayek, Antalya’da öyle bir ekonomi programı açıkladı ki, Turgut Özal ve Tayyip Erdoğanlardan daha hızlı.

1980 TRAFİĞİNİN KURBANLARI VE YÜKSELEN DEĞERLER

Sistem, AKP’si, CHP yönetimi, MHP yönetimi ve vatansız sözde solcusuyla hep birlikte 1980 trafiğinin kurbanı olmuştur.

Dünya ekonomisiyle bütünleşenler, millî olan her şeyden ve halktan koptular. Şimdi bu kopuşu halkın da günlük hayatında yaşayacağı bir döneme giriyoruz.
İflas eden, küresel mafyanın programıdır.
İflas eden, sıcak para komisyoncularının ve tarikat rantçılarının rejimidir.
Yükselen değer, artık halkçılıktır, üretimdir, karma ekonomidir, toplam olarak milliciliktir.
1930’lar meğerse arkamızda değilmiş.
Türkiye Kemalist Devrimi tamamlama göreviyle yüz yüze gelmiştir. Elbette 21. Yüzyıl koşullarında.

ANKARALILARA DUYURU

Yarın saat 9’u 5 geçe Ankara halkı, Tandoğan Meydanı’nda olacak. İşçi Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, Türkiye Liseliler Birliği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Türkiye Emekli Subaylar Derneği, Vardiya Bizde Platformu ve diğer Cumhuriyet kuruluşları, bütün yurttaşlarımızı Tandoğan’a çağırıyorlar. Hepimiz oradayız. Arslanlı Yol’dan Milli Hükümete yürüyeceğiz. Mustafa Kemal’in askerlerinin günleri gelmiştir.

Doğu Perinçek
ROTA/Aydınlık


Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar