banner864

Yasak dünya gündeminde 21 Mart 2014, 08:20

Twitter'ın Türkiye'de yasaklanması dünyanın tepkisini çekti. Twitter'ın kurucusu Türkçe mesaj attı, hesaplara başka yollardan nasıl girilebileceğini paylaştı. İsviçre Devlet Televizyonu ise yasağı dikkat çekici karikatürlerle duyurdu.
Türkiye'de twitter'a erişimin engellenmesi tüm dünyada yankı uyandırdı.

Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, Türkiye'de Twitter'ın kapatılması üzerine Türkçe bir mesaj paylaştı. Twitter'a cep telefonu ile girebilmenin alternatif yollarını paylaştı.

İsviçre Devlet Televizyonu Türkiye'deki twitter yasağını renkli karikatürlerle haber verdi. Twitter kuşlarına ateş eden Başbakan Erdoğan, ağzı dikilen twitter kuşu ve Erdoğan'ın üzerine pisleyen kuşlar bu karikatürlerden yalnızca bir kaçı...

Amerika Dışişleri Bakanlığı, yasak nedeniyle son derece endişeli olduklarını duyurdu. Açıklamada, "demokrasiler kamudaki seslerin çeşitliliği ile güçlenir"denildi.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, Türkçe tweet atarak yasaktan endişe duyduklarını açıkladı.

Yasağa bir tepki de Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz'dan geldi. Schulz, İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Türkçe olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi, "ifade özgürlüğünü serbest bırak" dedi.
"Özellikle Türkiye'deki takipçilerime; Başbakan Erdoğan'ı ifade özgürlüğünü hemen serbest bırakmaya çağırıyorum."

Avrupa Birliği Komisyonu da twitter yasağına sessiz kalmadı. AB Komisyonu Dijital Stratejilerden Sorumlu Üyesi Neelie Kroes yasağı "anlamsız ve korkakça" olarak nitelendirdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise tepkisini "Erdoğan hem kendine hem de bütün ulusuna zarar veriyor"sözleriyle dile getirdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder