Yasaklandı! 25 Kasım 2014, 17:45

Turhan Selçuk'un çizgi roman kahramanı Abdülcanbaz yasaklandı. Şişli Belediyesi öğretmenler için Abdülcanbaz kitap seti hazırladı ve dağıttı. Hükümete yakın Eğitim Bir Sen de "dini ve ahlaki değerleri aşağıladığı" gerekçesiyle kitabın dağıtımına itiraz etti. İlçe Milli Eğitim de dağıtım için izin alınmamasını gerekçe göstererek kitaba yasak getirdi.
Turhan Selçuk'un çizgi roman kahramanı Abdülcanbaz okullarda yasak.

Olay İstanbul Şişli'de yaşandı. 

Dağıtım bazı çevreleri rahatsız etti. 

Eğitim-Bir Sen'in çağrısının ardından Şişli Milli Eğitim müdürlüğü kitabı yasakladı.

Eğitim-İş sendikası Abdülcanbaz'ın yasaklanmasına tepki gösterdi. 

Eğitim-iş 1 Nolu Şube sekreteri Mehmet Kabakçı, "Cumhuriyetin yetiştirdiği aydınlara yapılan bir saldırı" dedi.

Eğitim-İş yasağa Abdülcanbaz'ı tanıtarak yanıt verecek. Abdülcanbaz karakteri, Turhan Selçuk'un çizimleri ile hayat bulan bir karakter. Selçuk'un 1957 çizmeye başladığı Abdülcanbaz 20 yılı aşkın bir süre okurları ile buluştu.

Abdülcanbaz ilk dönemlerde hilekar ve düzenbaz. Daha sonraki çizimlerde de düzene ve bu ortamdan doğan ahlaksız, namussuz, utanmaz, arlanmaz tiplere karşı savaşan bir semboldür... Dürüsttür, cesurdur, akıllı ve zekidir. Yakışıklıdır, çelikten kaslara sahiptir. Bu üstün niteliklerini daima iyinin, haklının, ezilenin yanında; sömürücülere, zalimlere, namussuzlara karşı kullanır. "Osmanlı tokadı" ile ün salmıştır.Haber: Meral Akkaya
Kamera: Mevlüt Aydoğan

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Ayhan Tekin :

eyer! maksat özgürlükse,bir zamanlar ümit güler'in (espiri amaçlı) "sen kızılbaşmısın" deyince , tüm alevi yurttaşlarımızın kanalı basması ve ümit gülerin ve programın yasaklanmasını nasıl açıklıcaz.unutmayalım, özgürlüğümüz bir başkasının özgürlüğünün burnunun ucunda biter.saygılar...

CENAP AYTEPE :

eyer i̇nsan kötü i̇se ve bunu bi̇li̇yor vede böyle yaşamağa devam edi̇yorsa ...gölgesi̇nden korkar ...gölgeler ..ah .gölgeler.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar