banner864

Yaşar Kemal anısına büyük saygısızlık! 17 Nisan 2015, 11:32

Ünlü yazar merhum Yaşar Kemal’in doğup büyüdüğü yer olan Osmaniye’nin Gökçedam köyünde açılışını kendisinin yaptığı ve “Köyüme hatıra kalsın” dediği kendi adının verildiği Yaşar Kemal Kültür Evi ve Parkının borcundan dolayı 50 gündür elektriklerinin kesik olduğu belirtildi.
 2013 yılında dönemin Osmaniye Valisi Celalettin Cerrah’ın girişimleriyle yaptırılan ve Yaşar Kemal ile birlikte Tarık Akan, Can Dündar, Nebil Özgentürk, Sadık Karamustafa, Ahmet Güneştekin, Yalçın Sadak gibi bir çok ünlü ismin açılışına katıldığı Gökçedam (Hemite) köyündeki Yaşar Kemal Kültür Evi ve Parkı’nın 50 gündür elektriğinin borcundan dolayı kesildiği ortaya çıktı. Yaşar Kemal’in açılışında yaptığı konuşmada “Burası köyüme hatıra kalsın” dediği ve isminin verildiği kültür evinin elektriklerinin kesilmesi köylüleri üzüyor.

Köy muhtarı Hüsnü Cömert de, "Yaşar Kemal Kültür Evi ve Parkı'nın kullanım hakkı Osmaniye Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği'ne ait. Her şeyi ile orası ilgileniyor. Ancak biz, bu yerin kullanım ve bakım onarım haklarıyla tüm haklarının köy tüzel kişiliğine geçmesi için Osmaniye Valiliğine dilekçe ile başvurduk. Zannediyorum yazımız şu an milli emlak şefliğinde. Birkaç ay sonra sonuçlanır diye umuyoruz” şeklinde konuştu.

Köyde yaşayan Hüseyin Koç isimli vatandaş ise Yaşar Kemal kültür Evi ve Parkı'nın projektör ve aydınlatma lambalarının dahi çalındığını belirterek şunları söyledi: “Burada gece bir görevli dahi yok. Elektrik dağıtım şirketi geldi elektrikleri kesti. Saati de mühürledi. Elektrik saatinde şu an mühür var zaten. Bu durum köyümüze yakışmıyor. Hafta sonları buraya Türkiye’nin değişik yerlerinden ziyaretçiler geliyor. Ancak bu durumu görünce onlarda şaşırıyor. Bir an önce biz bu duruma çözüm bulunmasını istiyoruz.”

Osmaniye Valiliği Köylere Hizmet Götürme Birliği yetkilileri konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

İHA

Yorum Gönder