banner864

Yeni bir skandal daha ortaya çıktı! 13 Aralık 2014, 17:03

VIP dinleme skandalının ardından yeni bir skandal daha ortaya çıktı. 2008-2009 yıllarında Genelkurmay Başkanlığı santral numaralarının da aralarında bulunduğu bin kişiyi sahte isimlerle dinlediği belirlendi. Dinlemelerin adresi F tpi polis şeflerinden Ramazan Akyürek'in başında bulunduğu Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı...
Türk Silahlı Kuvvetleri santrali, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlıkları, iş adamları, gazeteciler, emniyet müdürleri... F tipi örgüt ile ilgili ortaya çıkan yeni telekulak skandalında bin ismin daha yasadışı dinlendiği ortaya çıktı.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre, İstihbarat Daire Başkanlığı, 2008-2009 yıllarında bin ismin sahte isimlerle yasa dışı dinlendiğini tespit etti. Dinlenen numaralar arasında Genelkurmay santrali, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlıkları'nın da olduğu belirlendi. Dinlemelerin adresi ise F tipi polis şeflerinden Ramazan Akyürek'in başında bulunduğu Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı'ydı. 

7 Nisan 2008'de 3 ay süre ile dinlenmesi talep edilen telefon numaraları aynı gün dönemin İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı Coşkun Çakar'ın üst yazısı ve imzası ile Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Mahkeme kararı ise aynı gün Hakim Rüstem Çiloğlu tarafından verildi. Karara, "Terör suçlarının işlenmesinin önlenmesi" gerekçe gösterildi.

Yasadışı dinleme ağına takılan isimlerden biri de Dönemin Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan oldu. Emin Arslan'ın "İBDA-C örgütü lideri olarak İsmail Korkmaz sahte ismi ile dinlendiği" tespit edildi.

Arslan, İstanbul Anadolu 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'ne giderek sahte isimle dinlendiğine ilişkin tespitleri içeren belgeleri teslim etti. 

Dinlemelerle ilgili soruşturma başlatıldı. Soruşturmanın başına HSYK Başmüfettişi Ali Rıza Karakan getirildi.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar