banner864

Yeni HSYK'dan ilk kararname 28 Kasım 2014, 19:30

HSYK Birinci Dairesi'nin 84 kişiyi kapsayan adli ve idari yargı kararnamesi yayınladı. Kararname, Yargı kulislerinde, “HSYK’daki paralel yapıyı tasfiye kararnamesi” olarak nitelendirildi.
Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu, adli ve idari yargı kararanemesi yayınlandı. Kararname ile geçtiğimiz hafta görevlerine son verilen 84 hakimin ataması yapıldı.

HSYK 1. Dairesi'nin farklı illere gönderdiği 84 hakim arasında HSYK müfettişleri de yer aldı. Kararname yargı kulislerinde "cemaatin tasfiyesi" olarak yorumlandı. 

HSYK seçimlerinde bağımsız aday olan Ayşe Neşe Gül Ankara Hâkimliği'nden Edirne Hâkimliği'ne gönderildi. 2 yıl Fethullah Gülen'in yaşadığı Pensilvanya'da kaldığı bilinen Gül'ün Başmüfettiş olan eşi Cevat Gül de Edirne Savcılığı'na atandı. 

HSKY Başmüfettişleri Mustafa Yılmaz, Abdulvahap Yılmaz, Hasan Hendek, Mustafa Duran ve Eşref Köse Samsun, Kütahya, Afyonkarahisar ve Sivas gibi illere savcı olarak tayin edildi.

Kanunlar Genel Müdürü iken bakanlık Yüksek Müşavirliği'ne çekilen Yüksel Hız Antalya Hâkimliği'ne, HSYK adaylarından Tetkik Hâkim İdris Berber Elazığ Hakimliği'ne atandı.

12 Ekim'deki seçimlerin ardından göreve başlayan yeni HSYK'nın ilk karanamesi özellikle cemaat medyasının tepkisini çekti. Cemaate yakın isimler kararnameyi kıyım olarak değerlendirdi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar