banner864

''Yeniden yargılanma'' ile ilgili konuştu 16 Ocak 2014, 15:22

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, uzun tutukluluğu çözecek kapsamlı bir düzenlemeye gittiklerini açıkladı. Terörle Mücadele Kanunu'nun 10'uncu maddesi dahil pek çok kanunda değişiklik haberi veren Bozdağ, yeniden yargılama ile ilgili herkesin uzlaşacağı bir formülasyon üzerinde çalıştıklarını belirtti.
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, uzun tutukluluk ve yeniden yarghılama ile ilgili kapsamlı bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

Bozdağ, Meclis Adalet Komisyonu'nda HSYK ile ilgli yasa teklifinin görüşüldüğü sırada milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Bozdağ, uzun tutukluluk süresleriyle ilgili tüm eleştirilere katıldığını söyledi. Tutukluluğu 5 yılı aşan 161 kişi olduğunu belirten Bozdağ, uzun tutuklulukla ilgili Adalet Bakanlığı'nın çalışma yürüttüğünü açıkladı.

“Türk Ceza Kanunu, Ceza Muhakemesi Kanunu ve Terörle Mücadele Kanunu kapsamında Bakanlık olarak çalışma yürütüyoruz. Dinlemeler ve TMK 10 dahil pek çok konuda önemli değişiklikler olacak. Önemli mesafe aldık. En kısa sürede bunu açıklayacağız.”

Adalet Bakanlığı'nın bir diğer çalışması ise Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'nun yeniden yargılama teklifiyle ilgili. Bozdağ, herkesin üzerinde mutabık kalacağı bir formülasyon üzerinde kapsamlı bir çalışma yaptıklarını açıkladı.

Bakan Bozdağ, Ergenekon ve Balyoz davalarını yürüten hakim ve savcılarla ilgili pek çok şikayetin sümenaltı edildiğini söyledi. Bozdağ, şikayetlere bakan HSYK 3'üncü Dairesi ile ilgili değişiklik önerdiklerini, komisyon üyelerinin de kabul ettiğini kaydetti.

Bozdağ, hakim ve savcılara açılan tazminat davalarının devlete karşı açılmış sayılmasının da önüne geçecek bir çalışma yürüttüklerini söyledi.

Bozdağ'ın tüm bu açıklamalarının ardından CHP'li milletvekillerinden eleştiri geldi. CHP'lilerin "bunlar lafta kalacak" sözlerine, Bozdağ, "Lafta kalmayacak, bunların hepsi hayata geçecek, buradaki herkes de bunu görecek" diye yanıt verdi.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

zuleyha gumussoy :

Imtiyazli olanlara saglanan adalet hangi dine uyar hangi ideolojiye uyar. Haktan islamdan yana olduklarini soyleyen ikdidardaki lere sesleniyorum. Ben mumine bir musluman olarak su anda uygulanan imtiyazlilara adaleti icime sindiremiyorum. Adalet herkese olmali mazlumlara zulmedilmemeli. Soz verdikleri gibi ezilenlerin sesi olmalilar. Yoksa adalete olan inancimiz hepten yok olacak.

mehmet :

bu adalet bakanı oldu diktatörlüğü iliklerime kadar hissediyorum artık

Filiz Akgün :

Sürekli konuşuyorlar laf ebeligi yapıyorlar neden kilitler açılmıyor masum insanlar serbest bırakılmıyor???Hem kumpas yapıldı diyorlar hem çıkarmıyorlar!Allahinizdan bulun diyorum...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar