banner864

Yetkisiz mahkeme krizi! 06 Şubat 2015, 14:15

F tipi yapıya bağlı, tutuklu polislerin tahliye taktiği Çağlayan Adliyesi'nde krize neden oldu. Polisler önce 6 ayrı Sulh Ceza hakimliğine tahliye talebinde bulundu, hemen ardından hakimleri reddetti. Yetkili Sulh Ceza hakimi kalmayınca, başvurularını asliye ceza mahkemesine taşıdılar. Bu nedenle Sulh Ceza ile Asliye Ceza arasında yetki krizi çıktı.
 Tutuklanan F-tipi polislerin sulh ceza hakimliklerinin kararlarına karşı, asliye ceza mahkemelerine yaptıkları tahliye başvuruları adliyede krize neden oldu.
6 Sulh Ceza hakimliğine yaptıkları tahliye talepleri reddedilen polisler, peşi sıra reddi hakim taleplerinde bulundu. Polisler, bu talepleri de reddedilince asliye ceza mahkemelerine başvurdu. Ancak yasal düzenlemeye göre sulh ceza hakimlerinin kararlarına karşı asliye mahkemelerine itiraz hakkı yok.

26'ıncı ve 32'inci Asliye Ceza hakimlerinin başvuruları incelemek için savcılıktan soruşturma dosyalarını istemesi Çağlayan Adliyesi'nde yetki krizine neden oldu. Savcı İrfan Fidan dosyayı göndermedi ve asliye ceza mahkemelerinin yetkisiz olduğunu belirterek konuyu İstanbul Adalet Komisyonu'na taşıdı.

Adalet Komisyonu çözümü, talepleri Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu'na iletmekte buldu ve üst kuruldan görüş istedi. Asliye ceza mahkemelerinin itirazları görüşme yetkisi olup olmadığıyla ilgili nihai kararı HSYK karar verecek. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder