banner864

Yolsuzluk soruşturmalarında bir defter daha kapandı 09 Mayıs 2014, 17:04

İzmir'deki Liman yolsuzluğu soruşturmasına müdahale ettiği gerekçesiyle hakkında fezleke hazırlanan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ için takipsizlik kararı verildi.
İzmir'deki "liman yolsuzluğu" soruşturmasıyla ilgili Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın hakkında düzenlenen fezlekeye takipsizlik kararı verildiği ortaya çıktı.

İddialara göre, Bozdağ, eski Uluştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın bacanağının da adının karşıtığı soruşturmada İzmir Cumhuriyet eski Başsavcısı Hüseyin Baş'ı üç kez telefonla arayıp, dosyanın savcı Ali Çelik'ten alınıp, sanıklara gözaltı yapılmadan çağrı yöntemi ile savcılık tarafından ifadelerinin alınmasını istedi.

Ancak Başsavcı, "soruşturma usulüne göre başladı" diyerek talepleri reddetti. Daha sonra Adalet Bakanı Müsteşarı Kenan İpek, Başsavcıyı gece geç saatlerde aradı ve "Bu saatte git. Cumhuriyet savcısını değiştir, tüm kararları iptal et, bu soruşturmayı durdur, bunu yapmazsanız sonuçlarına katlanırsınız" şeklinde tehditler savurdu.

Başsavcı, Müsteşarın taleplerini yerine getirmediği gibi "soruşturmaya müdahale ettiği" için Adalet Bakanlığı'na ve HSYKY'ya şikayet etti. Bekir Bozdağ hakkında da 4 Ocak'ta fezleke hazırlayıp Meclis'e gönderdi.

Fezlekenin ardından ardından Başsavcı görevden alındı. Başsavcının Meclis'e gönderdiği fezleke de, Meclis Başkanlığı tarafından Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlık fezlekeyi İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na iade etti.

Fezleke son olarak da soruşturma yapması için İzmir Cumhuriyet Başsavcı vekili Gökhan Karaburun'a verildi. Karaburun fezleke hakkında 11 Şubat'ta takipsizlik kararı verdi.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Ali atabey :

Bekir Bozdağ kendine takipsizlik kararı vermiş ,şu anda burda bir acayiplik mi var? Bu ulusalcılarda çok şüpheci canım.....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar