banner864

Yolsuzlukta kim daha önde 20 Aralık 2013, 09:12

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında bir belge daha ortaya çıktı. Belgenin Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'a ait olduğu iddia ediliyor. Soruşturma dosyasına giren belgeye göre Çağlayan yolsuzluk ve rüşvette açık ara önde. Çağlayan'a ödenen rüşvetin toplam tutarı 106 milyon lira...
AKP'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarında yeni belgeler ortaya çıktı. Savcılığın iddiasına göre Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yolsuzluk ve rüşvette herkesi geride bıraktı. Ona ödenen rüşvetin toplamı 106 milyon lira...

Yolsuzluğun belgesi ise soruşturma dosyasına giren bir Excel dosyası. Dosyadaki "CASH TO CAG SADIK" notunun karşısında miktarı yazılı olan paraların Çağlayan'a nakit olarak ödendiği iddia ediliyor.

Soruşturmanın Zafer Çağlayan'ın oğlu Salih Kaan Çağlayan ve Rıza Sarraf'la ilgili bölümünde, bu üçlünün menfaat ilişkisi kurdukları belirtiliyor.

İddialara göre, Rıza Sarraf, ihracat ve bankacılık alanındaki yolsuzlukları Ekonomi Bakanlığı'ndaki özel kalemler Onur Kaya ve Mustafa Behçet Kaynar aracılığıya yaptı. Bu isimler bizzat Bakan Çağlayan tarafından yönlendirildi. Bu kişiler Rıza Sarraf'ın özel kalemi gibi hareket etti ve engellerin aşılmasında yardımcı oldu.

Sarraf'ın, havaalanında yakalanan ve el konulması gereken 1,5 tonluk altınla ilgili sorunu Bakanlık yetkilileri aracılığıyla çözüldü.

Sarraf, Halk Bankası üzerinden yapılan yolsuzluklarda denetimlerden kaçmak Bankanın Genel Müdürü Süleyman Aslan ile işbirliği yaptı. Süleyman Aslan ile Rıza Sarraf'ı tanıştıran isimse Bakan Zafer Çağlayan.

Zafer Çağlayan'ın bununla da kalmadı. İddiaya göre Süleyman Aslan'ın, hayali ihracat bedeli havalelerine rüşvet karşılığında göz yumdu. Toplantılar ise lüks otellerde yapıldı.

Yolsuzluklar ve rüşvet ele geçirilen bir Excel dosyasıyla ortaya çıktı. Söz konusu dosyadaki bilgilere göre 29.03.2013 tarihi itibariyle, Zafer Çağlayan'a toplam 32 milyon 153 bin 600 euro ve 1 milyon 400 bin dolar ödendi.

Aynı dosya içinde Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'a gönderilen 2 Milyon Euro ve 500 bin Doların da not edildiği görülüyor. Ayrıca Çağlayan'ın talimatıyla alınan mücevher ve lüks saatler için 200 bin Euro ve 5 milyon 426 bin 761 Dolar para da Rıza Sarraf tarafından ödendi.

Tüm bu yolsuzluklarda nakit rüşvetin şifresi ise "CASH TO CAG SADIK".

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder