banner864

Yüce Divan oylamasına muhalefetten tepki! 21 Ocak 2015, 14:52

Meclis'teki Yüce Divan oylaması sonrası muhalefet partileri liderleri, AKP'deki firelere dikkat çekti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Fireler, ciddi bir yolsuzluk olayı olduğunu açıkça gösteriyor" dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise "Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276'nın altına düşmüştür" yorumunu yaptı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da AKP'deki fireler için, "AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, AKP ağırlıklı komisyon raporunun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor" dedi.
AKP'li 4 eski bakana Yüce Divan yolunun Meclis'teki oylamayla kapatılmasına muhalefet partileri tepki gösterdi. 
Oylama sonrası açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye dünyaya iyi mesaj vermedi" dedi. Parlamento üzerinde ciddi bir gölge olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, AKP'deki firelere dikkat çekti " AKP'nin içinde 40'a yakın parlamenter, bizim duyduğumuz rahatsızlığı duyuyor. Bu da ciddi bir yolsuzluk olduğunu açıkça gösteriyor" dedi. 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yorumu ise "Hükümet güvenoyunu kaybetmiştir, 276'nın altına düşmüştür" şeklinde oldu. Dört bakandan 288 ile en fazla hayır oyunu alan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar için, "Güvenoyunun üzerinde kalan sadece toplu konuttan sorumlu bakandır" diyen Bahçeli, verilen fireler için ise "O AKP'nin sorunudur, bizim değil" ifadelerini kullandı.

Oylama sonucunu değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Parlamento'nun tarihi bir fırsatı kaçırdığını ve Türkiye'nin dünyaya yolsuzlukların üzerini örten bir görüntü çizdiğini belirtti. Demirtaş, AKP'deki fireleri ise " "AKP içerisinde belli bir rahatsızlık olduğu, bu soruşturmanın sağlıklı yürütülmediği, AKP ağırlıklı komisyonun hazırladığı raporun AKP içinden de kabul görmediği anlaşılıyor" sözleriyle yorumladı. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder