banner864

Yunan istihbaratı 48 saat takip etti 09 Ocak 2015, 21:32

Büyükelçilik engellemek istedi, olmadı. Yunanistan girişlerine izin vermedi, o da yetmedi! Talat Paşa Komitesi, "soykırım yoktur" demeyi suç sayan yasayı Atina'nın kalbi sayılan Syntagma meydanında deldi. Komite üyesi Yunus Soner, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır" yazan bildiriyi Yunan Meclisi'nin tam karşısında okudu. O anda devreye Yunan polisi girdi.
Talat Paşa Komitesi'nin Yunanistan eylemi, Yunan hükümetinin sınır dışı kararıyla engellenmek istendi ancak başarılı olamadı!

Heyet sabah saatlerinde Atina'ya ulaşsa da havalimanından çıkışa izin verilmedi. Jet hızıyla sınır dışı kararı alındı ve heyet Türkiye'ye gönderildi. Ancak Yunanistan'ın bu hamlesi eylemi engelleyemedi.

Talat Paşa Komitesi Üyesi Yunus Soner, Syntagma  Meydanı'nda o bildiriyi okudu.

Yunan Meclisi'nin tam karşısında yapılan eylemde, Soner, "Ermeni soykırımı emperyalist bir yanaldır" yazılan bildiriyi okudu. Yasanın Türk ve Yunan halklarının dostluğunu zedelediğini vurguladı.

Bildiri sadece Türkçe değil, Yunanca da okundu.

Açıklama biter bitmez Talat Paşa Komitesi üyelerinin yanına polisler geldi. Yunus Soner, Ali İhsan Gönüldaş, Ümit Gönüldaş ve Hürriyet Gazetesi Atina Muhabiri Yorgo Kirbaki gözaltına alınarak Emniyet Genel Müdürlüğü'ne götürüldü.

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği de konuya müdahil oldu. Bir avukat ve bir polis görevlendirilerek gözaltı işlemleri ile ilgilenildi.

Yunan polisinin herhangi somut bir suçlamada bulunmadığı ancak Yunanistan'ın bu eylemi, "Türkiye'nin egemenlik haklarını ihlal etmesi" olarak değerlendirdiği belirtildi.

Gözaltı süreci yaklaşık 2 saat sürdü. Ardından gözaltındakiler sivil bir otobüsle, pasaport kontrolü için Atina havalimanına götürüldü.

Yunan basını Talat Paşa Komitesi üyelerinin, Yunan gizli servisi EYP tarafından 48 saat süreyle takip edildiğini yazdı.

Gözaltı süreci yaklaşık 2 saat sürdü. Talat Paşa Komitesi üyeleri hakkında sınır dışı kararı alındı. Ardından gözaltındakiler sivil bir otobüsle Atina havalimanına götürüldü. Talat Paşa Komitesi üyelerinin sabah 07.00 uçağı ile Türkiye'ye döneceği öğrenildi.

ulusalkanal.coom.tr
Yorumlar

Adil Aydın :

mustafa kemal askerleri destan yazıyor.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar