Yunanistan Savunma Bakanı: Türkiye’yi izlemek için NATO, Ege’ye üs kursun 16 Mayıs 2015, 19:46

Ankara ile Atina arasında Ege denizi sorunu konusunda 9 teknik konuda mutabakata varıldığı açıklanmıştı. Mutabakatın ayrıntıları henüz net değil. Tam bu noktada Yunanistan’dan iki hamle geldi. Önce Yunanistan Dışişleri Bakanı, “Kardak kayalıkları Yunan toprağıdır” dedi, ardından da Yunanistan Savunma Bakanı, Türkiye’nin Ege’deki faaliyetlerini izlemek için NATO’ya bölgede üs teklif edeceğini açıkladı. Ankara’nın ise bu hamlelere nasıl cevap vereceği merak konusu.
Yunan hükümetinden art arda iki önemli açıklama geldi. Önce Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Türk toprağı olan Kardak kayalıkları Yunanistan’a ait dedi. Yunan bakan konuşmasının devamında Türk askerinin ve Türk bayrağının Kıbrıs’tan çekilmesini savundu.

Yunan Dışişleri Bakanının ardından bir açıklama da Yunanistan Savunma Bakanı Panayotis Kammenos’tan geldi. Kammenos, NATO’ya Türkiye’nin faaliyetlerini yakından izletmek için Ege’de yeni bir üs oluşturulmasını teklif edeceğini söyledi.

Amerikalılarla bu konuyu konuşacağını söyleyen Kammenos, “Türkiye Ege’de Yunan hava sahasını ihlal ediyor. NATO’nun Türkiye’nin tavırları konusunda anında bilgisi olmalı” ifadesini kullandı.

Yunanistan’ın uzun bir süreden beri Türkiye’yi uluslararası alanda şikayet ettiği biliniyor.

Konuyla ilgili askeri uzmanlar, tek başına Amerikalıları ikna etmenin yeterli olmayacağı görüşünde.

NATO’nun böyle bir talebi kabul edemeyeceğini söyleyen uzmanlar, “Zaten Napoli’de Recognized Air Picture (Tanımlanmış Hava Resmi) Merkezi var. Türkiye’nin Ege’deki tüm askeri faaliyetleri buradan izleniyor” ifadesini kullandı.

Son haftalarda iki ülke arasında Kıbrıs ve Ege Adaları ile ilgili konu gündemin ön sıralarına oturdu.

Ege’de Türkiye’ye ait olan 152 ada, adacık ve kayalık Yunanistan tarafından işgal edildiği biliniyor.

Konuyla ilgili geçen hafta Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias Ankara’da bir araya gelmiş, Ege sorunu için 9 teknik konuda mutabakata varıldığı açıklanmıştı. Ocak ayında Yunanistan Kardak kayalıklarına çiçek bırakmıştı. Kıbrıs’ta da Türklerle Rumlar arasında yeniden müzakereler başlamıştı.

Şimdi herkes Ankara'nın bu açıklamalara vereceği yanıtı merak ediyor.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Yasemin :

yahu ne telaş yapıyorsunuz ilahi yunanlılar ...başımızda böyle bir hükümet varken size daha ne hediyeler gelecek bir kac adanın sözü mü olur ?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar