banner864

Yurt dışında oy verme işlemi bugün sona erdi! 31 Mayıs 2015, 14:32

Yüksek Seçim Kurulunun sandık kurduğu ülkelerde oy verme işlemi bugün sona erdi. Oylar uçaklar ve diplomatik kuryelerle Türkiye'ye getirilecek. Oy kullanamayanlar 7 Haziran'a kadar gümrük kapılarında oy verebilecek.
Yurtdışında 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için oy verme işlemi bugün sona erdi.

Aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Rusya ve Yunanistan'ın da bulunduğu ülkelerde Türk seçmenlerin oy verme işlemi dün başlamıştı.

YSK 2 milyon 848 bin 652 yurtdışı seçmenin bulunduğu 54 ülke ve 112 temsilcilikte sandık kurmuştu. Temsilciliklerdeki oy verme işlemi 8 Mayıs'ta başlamış, saat farkı nedeniyle ilk oy Avustralya'da kullanılmıştı.

Oy verme işleminin tamamlanmasıyla birlikte siyasi parti temsilcilerinin de yer aldığı saklama kurulları, oyları, yine siyasi parti temsilcilerinin de içinde bulunduğu ulaştırma komisyonlarına teslim edecek.

Avrupa'da bulunan 32 temsilcilikteki oylar, YSK'nın Türk Hava Yollarından kiraladığı 3 uçakla siyasi partilerin temsilcilerinin de bulunduğu komisyon nezaretinde Türkiye'ye taşınacak.

Bulunduğu ülkede oy kullanamayanlar, 7 Haziran'a kadar 33 gümrük kapısında oy verebilecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar