banner864

'Yurtseverlere tahliye' 17 Aralık 2013, 08:54

CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ın uzun tutukluluk gerekçesiyle tahliye edilmesinin ardından Ergenekon avukatları tahliye talebinde bulunacak. Avukatlar, yüksek mahkeme kararlarının uygulanmasını ve uzun süredir tutuklu olan yurtseverlerin serbest bırakılmasını isteyecek.
Ergenekon hakimlerinin "tutukluluk süresi" aşıldığı gerekeçesiyle CHP Milletvekili Mustafa Balbay'ı tahliye etmesinin ardından bugün diğer tutukluların avukatları da tahliye talebinde bulunacak.

Avukatlar Balbay için uygulanan Anayasa mahkemesi kararlarının tüm uzun tutuklular için uygulanmasını isteyecek. Demokratik kitle örgütleri de avukatları yalnız bırakmayacak, saat 13.30'da Çağlayan Adliyesi'nin önünde "Yurtseverler Serbest Bırakılsın" çağırısı yapılacak.

Balbay'ın Anayasa Mahkemesi kararına dayanarak tahliye edilmesinin ardından AKP'li hukukçular ve milletvekilleri de kararın tüm tutuklular için örnek olması gerektiğini söylemişti.

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in avukatı Mehmet Cengiz de Anayasa Mahkemesi'ne, Temmuz ayında yaptıkları başvurunun öncelikli olarak işleme alınması için dilekçe verecek.

Yüksek mahkemeye ek açıklamalar da sunacak olan Cengiz, 5 yıl 9 aydır tutuklu olan Perinçek'in "siyasi parti faaliyetinde bulunma, seçme ve seçilme" engellendiğini vurguladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar