Zafer köylünün! 08 Ocak 2015, 19:05

Sivas Bakırtepe'deki siyanürlü altın madeni projesinde gülen taraf Eğricek Köylüleri oldu. Sivas İdare Mahkemesi proje için verilen “Çevresel Etki Değerlendirme olumludur” raporunu iptal etti. Kararı Bakırtepe Çevre Platformu adına kamuoyuna açıklayan Ali Balkız "O namuslu yargıçlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Zafer köylünün! paylaşan: ulusalkanal
 Siyanürle altın aramaya karşı Sivas Bakırtepelilerin sürdürdüğü mücadele sonuç verdi. Mahkeme ÇED raopurunu iptal etti.
Koç Holding'e bağlı Demir Export Şirketi, Sivas'ın Kangal İlçesi Bakırtepe mevkinde başlattığı altın arama çalışmasında bölge halkının direnciyle karşılaştı. Bölgede yaşayanlar endemik bitkilerle birlikte çok sayıda canlıya da ev sahipliği yapan Bakırtepe'nin kendileri için “kutsal bir mekan” olduğunu belirtti. Bakırtepe Çevre Platformunu kurarak altın tesisine karşı mücadele başlattı. 

Bakırtepelilerin itirazını Sivas İdare Mahkemesi yerinde buldu ve Demir Expor'ta verilen ÇED olumludur raporunu iptal etti. Kararda “sürdürülebilir çevre kalkınmaya feda edilemez” dendi. 

Kararı basın açıklamasıyla duyuran Platform sözcüsü Ali Balkız, şirketin halkı altınla zengin olma vaadiyle kandırdığını belirtti. 

Balkız, kararı veren mankeme üyeleri için "o namuslu yargıçlara teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

Söz konusu karar üzerine şirketin yeni bir ÇED kararı için harekete geçtiğini belirten Balkız “Bizansta oyun bitmez” dedi. 

Basın açıklamasına katılan meslek odaları yönetecileri de Bakırtepelilerin mücadelesine destek olacaklarını bildirdi. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Cem Harullah Özbudun :

her kesim,  her alanda kişisel ve toplumsal haklarını aktif biçimde korumalı ve korumakla yükümlüdür. bu bir vaani görevdir. Tarih boyunca şahit olunan şudur: "hak istenmez, hak alınır.". korunmayan değerler (vatan ve cumhuriyet dahil) aç gözlü, kişisel menfaatci kötü ve hasta ruhlu, kanunsuzlar, haydutlar ve hainler tarafından öyle ya da böyle gasp edilir, çalınır. bu gasp edilen hakları ve değerleri geri almak mevcut hakları korumaktan çok daha güçtür ve ne kadar beklenirse bir o kadar daha zorlaşır. her birey, her vatandaş uyanık olsun, aktif olsun, kişisel ve toplumsal haklarını savunsun. bunu asla devletten beklemesin...görüldüğü gibi, devletlerde kötüler, hırsızlar ve hainler tarafından gasp edilebiliyor, ediliyor ve edildi. Herkez görev başına!

eşitlik :

Biz köylüler ve işçiler sosyalist bir iktidarla gerçek zafere ulaşacağız.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar