banner864

Zirve sanıklarına elektronik kelepçe 10 Mart 2014, 12:23

Malatya'da 3 kişiyi boğazını keserek öldüren 5 sanık, 7 yıl tutuklu kaldıkları gerekçesiyle önceki gün tahliye edildi. Sanıkların elektronik kelepçe takılarak takip edileceği öğrenildi.
Tutukluluk süresini 5 yıl olarak öngören yasanın kabul edilmesiyle birlikte, Malatya Zirve Yayınevi Katliamı Davası'nda beş sanık önceki akşam tahliye edildi.

Mahkeme; 3 kişiyi boğazlarını keserek öldüren Emre Günaydın, Abuzer Yıldırım, Salih Gürler, Cuma Özdemir ve Hamit Çeker hakkında elektronik kelepçe uygulanmasına karar verdi. Elektronik kelepçe kararına, kaçma şüphesi gerekçe gösterildi.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Uzun tutukluluk nedeniyle tahliye olan “Zirve davası” sanıkları hakkında mahkeme, konutta elektronik kelepçe uygulamasına karar vermiştir" denildi.

Sanıklar, yaşadıkları evden uzaklaşırsa, elektronik kelepçe sistemi alarm vererek kolluk kuvvetlerini uyaracak.

18 Nisan 2007'de Hıristiyanlık ile ilgili kitaplar yayınlayan Malatya'daki Zirve Yayınevi'ne 5 sanık tarafından baskın yapılmıştı. Sanıklar, olay yerinde bulunan Almanya vatandaşı Tilman Ekkehart Geske ile Necati Aydın ve Uğur Yüksel'i bıçaklayarak ve boğazlarını keserek öldürmüştü. Sanıklar, olay yerinden kaçarken polis tarafından yakalanmıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar