banner864

Zirve Yayınevi davasında 46 klasör belge mahkemeden saklanmış! 18 Ocak 2015, 13:28

Malatya Zirve Yayınevi davasında yapılan şikâyetleri inceleyen Adalet Bakanlığı müfettişleri ve HSYK tetkik hâkimleri kumpası deşifre etti. İncelemede savcının, mahkemeden 46 klasörü sakladığı ortaya çıktı.

Zirve Yayınevi davasında 46 klasör belge... paylaşan: ulusalkanal
 Malatya Zirve Yayınevi davasında yapılan şikâyetleri inceleyen Adalet Bakanlığı müfettişleriyle HSYK tetkik hâkimleri önemli bilgilere ulaştı. Savcının, mahkemeden 46 dosyayı gizlediği ortaya çıktı.
Dava sürecinde İlker Çınar'ın gizli tanık olarak ifade vermesi ile davanın seyri değişti. Eski özel görevli savcı İsmail Aksoy'un hazırladığı ek iddianame ile eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon tutuklandı.

Özel görevli mahkemelerin kapatılmasından sonra Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, kumpas iddialarını araştırması için tetkik hâkimleri görevlendirdi.

Aydınlık Gazetesinin haberine göre; inceleme sonucunda savcı İsmail Aksoy'un mahkemeden 46 klasör belgeyi sakladığı ortaya çıktı. Klasörlerde yer alan belgelerle, davada yargılanan sanıkların tanık olmasını istediği kişilerin telefonlarının dinlendiği anlaşıldı. Dinlemelerin bizzat savcı Aksoy'un talimatıyla yapıldığı belirlendi.

Davada tutuklu yargılanan Albay Mehmet Ülger, savcı Aksoy'un belge sakladığını gündeme getirmişti. Ülger, "İlker Çınar'ın askeri mahkemede yargılanarak cezaevine girişi ile ilgili evraklar savcı İsmail Aksoy tarafından saklanmış ve adil yargılama yapılmamıştır" demişti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar