banner864

150 yıllık tarihi yapı kaderine terk edildi 30 Mart 2015, 10:21

Kimsesiz yurdu olacaktı, harabe oldu.
 Kimsesiz yurdu olacaktı, harabe oldu.

İZMİR'in Basmane semti Altınordu Mahallesi'nde yıllar önce bir hayırsever tarafından kimsesiz çocuklara yurt yapılması için Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na bağışlanan bodrum artı iki katlı 150 yıllık tarihi yapı kaderine terk edildi.

Ayakta sadece duvarları kalan binanın halini gören semt sakinleri harebeden farksız hale gelen yapının kurtarılması konusundaki duyarsızlığa isyan etti. Yeniden hayata döndürülmesi için yüksek bir bütçe isteyen tarihi yapının kurtarılması için Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş binanın kendilerine devredilmesi halinde ayağa kaldırıp, halkın kullanımına açabilecekleri sözü verdi. Ancak bu talebe henüz bir yanıt gelmedi.

Hayırsever Nebahat Tabak tarafından kimsesizler yurdu yapılması için Sosyal Hizmetler Kurumu'na devredilen ve Konak Beledeyesi tarafından 10 yıllığına bu kurumdan alınarak 400 bin TL masrafla restorasyonu yapılıp kadınların meslek edinmeleri için hizmetine açılan Basmane Semt Merkezi de iki kurumu davalık etti. Sosyal Hizmetler binanın kendrilerine teslim edilmesini isterken, Konak Belediyesi bu yapının kendilerine uzun süreli devri için hukuk mücadelesi veriyor.

Mustafa OĞUZ/DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar