banner864

8. Uluslararası Solarex İstanbul Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı 14 Nisan 2015, 12:27

Ülkemizin güneş enerjisi konusunda bilgilenmesi ve bu konuda gelişme sağlanması için bu yıl sekizincisi düzenlenen SOLAREX güneş enerji fuarı İstanbul fuar alanında gerçekleştirildi.

Nükleer santral kurulması hakkında kanun TBMM’de kabul edildi. Türkiye’de şu sıralar yoğun olarak Nükleer enerji tartışılmaktadır. Türkiye dünyada bulunduğu coğrafi konumu itibari ile yenilenebilir enerji kaynağı açısından çok şanslı bir ülke olmasına rağmen bu kaynakları yeterli olarak kullanmamaktadır.
Türkiye Elektrik Mühendisleri Odası 2015 yılı rakamlarına göre Türkiye, elektrik enerjisinin %70-80 ‘ni doğalgaz ve kömür elektrik santrallerinden elde etmektedir. Türkiye %5 civarında rüzgardan, %1 civarında jeotermalden, %3 civarında diğer termik santralden ve neredeyse yok denecek kadar miktarda güneş enerjisinden elektrik üretmektedir.

Türkiye yüz ölçümünün tamamına yakını güneşlenme gün sayısı açısından çok şanslı bir ülke. Yine faklı iklim kuşaklarına sahip olması, deniz, kara coğrafi şekilleri ile sürekli rüzgarlar açısından da çok müsait bir coğrafyaya sahiptir. Almanya bize göre çok az güneşlenme gün sayısına rağmen güneş enerjisinden bize göre çok daha fazla yararlanmaktadır.

Ülkemizin güneş enerjisi konusunda bilgilenmesi ve bu konuda gelişme sağlanması için bu yıl sekizincisi düzenlenen SOLAREX güneş enerji fuarı İstanbul fuar alanında gerçekleştirildi.

Voli Fuarcılık Genel Müdürü Ahmet Kızıl’dan fuar hakkında genel bilgileri aldık.

Enerji Bakanı ve Gürcistan enerji bakanı tarafından açılışı yapılan, 8’incisi düzenlenen fuara 300 kuruluş katıldı. 14 değişik ülkeden 110 yabancı katılımcı kuruluş vardı. Katılımcı ülkeler İtalya, Çin, Hindistan, Kore, Belçika, Yunanistan gibi dünyanın çok değişik bölgesinden katılımcı ülke vardı.

Güneş enerjisi Fuarı, sektör açısından bir platform olma özelliği taşıyor, sadece üretici firmaları ve tüketicileri bir araya getirmekle kalmıyor. Sektörün birçok bileşenini bir araya getiriyor, üniversiteleri, devlet kurumlarını, firmaları, sektörün dünya çapında büyük markalarını buluşturuyor. Düzenlenen panel, seminerlerle sektörün bilgi birikimi oluşturuluyor. Güneş enerjisi sürekli gelişen bir alan, bu gelişme sektörü de, fuarı da geliştirmektedir. Güneş enerjisi sektöründe bilgiye çok ihtiyaç var çünkü yeni ve hızlı gelişen bir alan. Fuar bu anlamda çok önemli bir işlevi yerine getiriyor.

Güneş enerjisinin birçok farklı uygulamaları mevcut, evde, otoparkta, tarım alanında uygulamalarını görmek mümkün. Fuar bize bu anlamda farklı uygulama modelleri konusunda ürün örnekleri sunmakta. Burada temel amaç güneş enerjisini hayatımızda nasıl daha fazla kullanabiliriz.

Ülkemizin coğrafyasının elverdiği güneş enerjisi gibi temiz bir enerji kaynağını muhakkak yeteri kadar kullanmalıyız. Birincil önceliğimiz güneş, rüzgar ve çevreye zarar vermeden su ve sıcak su enerji kaynaklarını kullanmaktır. Burada rüzgar ve güneş enerjisinin kurulumunda da çevreye zarar vermediği düşünüldüğünde çok daha avantajlı.

Ülkemizin devlet politikalarında güneş enerji gibi yenilebilir temiz enerji kaynaklarının kullanılması için talepte bulunmayız ve bu sektörün gelişmesine katkı sunmalıyız. Güneş enerji fuarının bu manada çok yararlı olduğu açıktır.


Haber-Foto: Nasuh Bektaş
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar